Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında verdiği ‘serbest bırakılsın’ kararına ilişkin sert konuştu.

AİHM kararı sonrası gözler Demirtaş’ın ne zaman bırakılacağı yönündeki açıklamalara odaklanmışken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üst üste sert açıklamaları kafalarda soru işareti yaratıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski yargıçlarından Rıza Türmen, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, karara yönelik yaptığı, “Bizi bağlamaz” yorumu için “Bağlar. Türkiye, sözleşmeye imza atmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) göre kararların bağlayıcılığını kabul etmiştir. Karara uymamanın hukuki ve siyasi sonuçları olur” demişti.

Erdoğan bugün ikinci bir açıklama yaparak AİHM kararına böyle tepki gösterdi:

“AİHM ülkemiz aleyhine bir karar açıklamış. Neymiş, Türkiye terör örgütü PKK ile iltisaklı bir partinin eski genel başkanının hakkını ihlal etmiş. Siz AB organlarından herhangi birinin 6-8 Ekim olaylarında insanları vahşice galeyana getirenlerle ilgili bir sözünü duydunuz mu? Aralarında Yasin Börü’nün de aralarında bulunduğu 50 masumdan birine bu hassasiyet gösterilmiş midir?

Bu ilgi onları katledenlere yağdırılıyorsa burada bir sorun vardır. Bugün Avrupa’nın neresine giderseniz gidin terör örgütü yandaşları elini kolunu sallayarak dolaşırken ülkemizi sevenlere nefes aldırılmıyor. AİHM sen neredesin? Bunun adı özgürlük arayışına destek değil, terör perestliktir, terörist seviciliktir.

Avrupalı dostlarıma sesleniyorum; o çok sevdiğiniz teröristler çıkarlarına dokunduğunuzda silahını size çevirecektir. Siz sırça köşkünüzde dilediğiniz kararı alın, biz hukuk devleti çevresinde ülkemizin bekası için ne gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz”