Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son çıkan KHK ile ilgili yaptığı eleştirilere cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad’dan Tunus’a giderken gazetecilerin sorduğu sorulara yanıt verdi.

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın yayımlanan son KHK’ye ilişkin eleştirilerine, “15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler” ibaresi geleceğe yönelik belirsiz bir genişlikte yorumlanırsa şeklinde bir tartışma yapanlar var.. Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de, bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı.” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Erdoğan daha sonra sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi bu son KHK’yı birileri köpürtmeye başladı. Oysa dediğim gibi bu sadece 15 Temmuz’u kapsayan bir olaydır. Bunun dışında hiçbir şey söz konusu değil. Geçmiş cumhurbaşkanımızın da, burada kalkıp maalesef bir muğlaklıktan bahsetmiş olması üzücüdür. Neye dayanarak siz böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz? Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet’lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir.” cümlelerini kurdu.

Çıkarılan KHK’ların ‘son derece’ yasal olduğunu savunan Erdoğan, “Gerek Adalet Bakanı’mız gerek Hükümet Sözcümüz bu konuyla ilgili gerekli cevapları vermiş durumdadırlar. Çıkarılmış olan yasal düzenleme son derece açıktır; biz bu düzenlemenin kararlılıkla ve aynen devamından yanayız. İddia edildiği türden, ilerde yanlış yorumlamalar gündeme gelecek olursa, o vakit gereken müdahale zaten yapılır. Öyle bir durumda, ya yargı ya da parlamento, gereği neyse yapar elbet.

Bu KHK’lar biliyorsunuz zaten parlamentoya da gidecek. Biz KHK’lar ile sadece süreci hızlandırıyoruz. Yaptığımız iş budur. Mesela, taşeronu da KHK’ya koymamış olsak, konu önümüzdeki yıla kalacaktı. Yani onu KHK’ya koymamızın nedeni de süreci hızlandırma amaçlıdır. Ama o da elbette Meclis’e gelecek, orada tartışılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Abdullah Gül, “Hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık kaygı vericidir” ifadesini kullanmıştı.

Sivillere silah kullanma hakkı verdiği belirtilen 696 sayılı KHK maddesine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan tepki göstermişti.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün tweetlerini kendi sayfasında paylaşarak KHK ile ilgili Gül’le aynı düşüncede olduğunu açıklamıştı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 696 sayılı KHK’daki tartışılan maddeye yönelik, “Hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir” demişti. Gül’ün bu sözlerine AK Parti’lilerden tepki gelmişti.

Gül, AK Parti’ye “İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” sözleriyle bu maddenin düzeltilmesi çağrısında da bulunmuştu.