Enflasyondaki yükseliş Dolar kuruna da yansıdı.

Güne 5,9973 TL seviyesinden başlayan dolar, beklentilerin üzerinde gelen eylül ayı enflasyon verisi sonrasında 6.06 TL seviyesine kadar çıktı.

Enflasyon, eylül ayında yüzde 6,30 artarken, yıllık bazda yüzde 24,52 oldu.

Sponsorlu

Uzmanlar aylık artışın yüzde 3.6 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu.

Ağustos’ta yıllık enflasyon yüzde 17.9 seviyesindeydi.

Dolar pazartesi günü eylül ayı ihracat rakamının yüzde 22,25 artışla 14,5 milyar dolara yükselmesi ve cari açıktaki düşüş beklentisiyle 5.90 seviyesine dek inmişti. Kur dün de güne 5.95 seviyesinden başlamış, gün içerisinde 6 TL’nin üzerine çıkmıştı.

Albayrak’tan enflasyon açıklaması: Beklediğimizin daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, eylül ayında yüzde 3.46 artması beklenen enflasyonun yüzde 6.30 oranında artış göstermesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“Beklediğimiz oranların daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık” diyen Albayrak, “Demek ki piyasadaki fiyatlamalar ölçüsünde, son dönemde bahsettiğimiz stokçuluk davranışlarının fiyatlar üzerindeki etkisinin bir algı değil, gerçek olduğunu görmüş olduk” ifadesini kullandı.

Albayrak, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Türkiye’nin ekonomik durumu bütün temel değerleri çok güçlü. Toplam borcu yüzde 35’lerde. Birilerin yalanlarını algı üzerinden gerçekleştirmesine izin vermemiz lazım Bu oyunu geçmişten iyi hatırlamak lazım.

Türkiye çok güçlü potansiyeliyle nadir ülkelerden bir tanesi. Bölgesel ve küresel sınamalar bizi beklerken bu sınamalar bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Biz artık cari açık değil cari denge, cari fazladan bahsedeceğiz.”