Alman bir devlet yetkilisi, Almanya’nın Türkiye’ye acil maddi yardımda bulunmadan ekonomik felaketten kaçınmasına yardım edecek muhtemel yolları incelediğini söyledi.

Görüşmeler gizli yürütüldüğü için içerik açıklanmadı fakat, Merkel, bakanlardan Alman şirketlerine ihracat finansmanı garantilerini de içeren öneriler getirmesini istedi.

İhracat yapacak şirketlere finans garantisi

Bloomberg’de yer alan habere göre, tartışmalar özel olduğu ve daha hiçbir sonuç alınmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen devlet yetkilisi şansölye Angela Merkel, Türkiye’nin geleceği hakkındaki Alman endişesinin en son işaretinde, hükümet bakanlarının Alman şirketlerine ihracat finansmanı garantilerini de içeren öneriler getirmesini istedi.

Dış ticaret verilerinde Almanya sürprizi

Öte yandan açıklanan verilere göre, en fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Temmuz ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %11,6 artarak 14 milyar 77 milyon dolar, ithalat %6,7 azalarak 20 milyar 59 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Almanya’ya yapılan ihracat 2018 Temmuz ayında 1 milyar 294 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 9 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 850 milyon dolar ile ABD ve 750 milyon dolar ile İtalya takip etti.