Akıllı Cihazlar

Akıllı telefon ve bilgisayar gibi internete bağlanıp televizyon izleme imkanı sağlayan cihazlara TRT bandrol vergisi uygulanmaya başlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar doğrultusunda geçmişte sadece radyoya bağlanabilen cihazlara uygulanan TRT vergisi artık internete bağlanabilen cihazlara da uygulanacak.

Yani bundan sonra akıllı telefon ve diğer internete bağlanıp TV izleyebileceğiniz cihazlarınıza daha fazla ücret ödeyeceksiniz. Bu ücretin miktarı ise yine kararname ile duyuruldu.

Sponsorlu
Akıllı Cihazlar
Akıllı Cihazlar

PEKİ NE KADARLIK BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre hali hazırda şuan TV ve Radyo gibi elektronik cihazlardan %16 TRT bandrol vergisi alınıyordu. Bundan sonra akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve oyun konsolu gibi elektronik cihazlara ise %6’lık bir TRT bandrol vergisi ödenecek. Yani şuan mevcut fiyatı 3000 TL olan bir elektronik cihazına yaklaşık 180 TL ek olarak TRT bandrol vergisi ödenecek.

Yani zaten pahalı olan elektronik cihazlar artık daha da pahalı olacak.

bilgisayarNEDEN TRT BANDROL VERGİSİNİ ÖDEMEK DURUMUNDAYIZ?

Bu verginin nedeni olarak ta Twitter, Facebook, YouTube ve İnstagram gibi kuruluşlar verdiği hizmetlerden dolayı Türkiye’de vergiye bağlanamıyor. Devlet ise bu açığı bandrol vergisi adı altında toplamakta.

Ayrıca TRT bir devlet kuruluşu. Bu yüzden yapılan hizmetlerin gelir kaynağı vatandaşlar. Bundan dolayı anayasamızda TRT için oluşturulmuş vergi sistemi mevcut.

İKİNCİ EL CİHAZLAR İÇİN VERGİ ALINACAK MI?

İkinci el cihazlar insanlar arasında dönüşümlü ve karşılıklı anlaşmalar sayesinde gerçekleştiği için ve faturalandırma yeniden yapılmadığı için vergilendirme sistemine dahil olamıyor. İkinci el akıllı cihazlar TRT bandrol vergisine dahil olmayacak.