Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik gerginlik yüzünden Türkiye ekonomisi kriz riski taşıyabilir mi?

Hollanda ile Türkiye arasında ‘referandum mitingi’ yüzünden başlayan tartışmalar iki ülke arasında soğuk rüzgarların esmesine neden oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ‘istenmeyen yabancı’ ilan edilerek sınır dışı edilmesi sonrasında Türk hükumetinden çok sert açıklamalar yapıldı.

Yapılan sert açıklamalar sonrası Euro ve Dolar hafta başına yükselişle girdi.

Sponsorlu

Merkez Bankası tarafından politika faizinin yüzde 8.0 yapılmasına karşın, dövizi frenlemek için fiili faizi yüzde 11’e kadar çıkarmasının etkisiyle geçen hafta dolar 3.73 lira sınırına kadar çekilmişti. Ancak dolar yeni haftaya 3.74’in üzerinde başladı. Euro ise 4.00’den 4.01’e yükseldi.

Dolar

Piyasalar açısından haftanın en önemli gündemi olan Fed’in 14-15 Mart’ta faiz kararını açıklayacağı toplantı ve hemen ertesinde 16 Mart’ta TCMB’nin faiz kararını açıklaması olacak.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan’ın “Hollanda gerginliğinin fiyatlamada çok etkili olmadığını görüyoruz.” sözlerine karşın Fed’in bu haftaki toplantısında ve Başkan Janet Yellen’ın konuşmasında ne gibi sözel yönlendirme yapacağı Türkiye ekonomisi açısında önemli.

Türkiye’nin Hollanda ile yaşadığı siyasi krizin piyasalara etkisi kaçınılmaz. Bu yüzden Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle ılıman bir hava yaratması gerekebilir.