2014’te Ukrayna’da düşen ve 298 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan Amsterdam-Kuala Lumpur uçağının Rusya ordusuna ait bir füzeyle vurulduğu ortaya çıktı.

17 Temmuz 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları’na ait 17 sefer sayılı uçak Rusya sınırına yakın bir bölgede bir füzeyle vurularak düşürülmüş, olayda 298 kişi yaşamını yitirmişti.

Son dakika... Ve açıklandı: Uçağı Rus ordusunun füzesi düşürdü!

Araştırmacılar, Ukrayna’da düşen Malezya yolcu uçağının Rus ordusuna ait bir roketatar tarafından vurulduğunu duyurdu.

Hollanda’dan Malezya’ya doğru havalanan ve 298 yolcu taşıyan uçağın füzeyle düşürülmesini araştıran uzmanlar, sonuçları kamuoyuyla paylaştı.

Araştırmacılar, Temmuz 2014’te gerçekleşen faciaya Rus ordusuna ait bir füzenin yol açtığını duyurdu. Buna göre, uçağı parçalayan söz konusu füze 53. Uçaksavar Tugayı tarafından ateşlendi.

Araştırma ekibinin başındaki Hollandalı uzman Wilbert Paulissen, “Füzeyi taşıyan konvoydaki bütün araçlar, Rus Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı” dedi.

Son dakika... Ve açıklandı: Uçağı Rus ordusunun füzesi düşürdü!
Füzenin isabet ettiği MH17 sefer sayılı Malezya uçağının parçaları, kilometrelerce alana yayılmıştı.

Rusya, uçağın vurulmasından bu yana yöneltilen suçlamaları kabul etmiyor.

Olayla ilgili yürütülen soruşturma sonrasında, uçağı vuran füzenin Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu açıklandı.

Uçak, Ukrayna ordusu ile Rusya yanlıların çatışma halinde olduğu bölgede düşmüştü.

Putin’den flaş itiraf: Türk uçağının vurulma emrini ben verdim!

Rusya Devlet Başkanı Putin

Öte yandan, yine 2014 yılında yaşanan bir olayı, 12 Mart 2018 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi adını taşıyan belgeselde itiraf etmişti.

“Bana, Ukrayna’dan İstanbul’a gitmekte olan bir uçağın kaçırıldığı, hava korsanının Soçi’ye inmek istediği söylendi” diyen Putin, 110 yolcu taşıyan Pegasus uçağının düşürülmesi talimatını verdiğini itiraf etmişti.

Rusya lideri, bu talimattan birkaç dakika sonra başka bir telefon geldiğini ve ihbarın yanlış alarm olduğuna dair bilgilendirildiğini aktarmıştı.

Putin, kendi adını taşıyan yeni bir belgesel filmde, 2014 yılında içinde bomba bulunduğu ve Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılış törenini hedef aldığı aktarılan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdiğini belirtti.

Putin gazeteci Andrey Kondraşov’a açıklamasında 7 Şubat 2014’te Soçi Olimpiyatları’nın güvenliğinden sorumlu yetkililerden telefon geldiğini belirtip “Bana, Ukrayna’dan İstanbul’a gitmekte olan bir uçağın kaçırıldığı, hava korsanının Soçi’ye inmek istediği söylendi” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Belgeselde gazeteci Kondraşov da, Pegasus Havayolları’na ait Harkov-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçaktaki bir yolcunun üzerinde bomba olduğu ve istikametini Soçi’ye çevirdiği haberlerinin geldiğini belirtti.

Pegasus’a ait 110 yolcu taşıyan uçak 7 Şubat 2014’te kaçırılma sinyali vermiş, Türk pilot uçağı Soçi yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirmişti. Dönemin Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ‘tüm yolcular uçaktan sorunsuz indirildikten sonra hava korsanının etkisiz hale getirildiğini’ açıklamıştı.

Kendisiyle yapılan röportajlardan oluşan ‘Putin’ adlı belgeselde Rus lider, uçağın kaçırıldığı haberi geldikten sonra acil durum prosedürünün yerine getirilmesi talimatı verdiğini, bunun da uçağın düşürülmesi anlamına geldiğini olduğunu belirtti: “Ben de onlara ‘plana göre hareket edin’ dedim.”