ABD Başkanı Donald Trump eski avukatı Michael Cohen ve eski kampanya direktörü Paul Manafort’un mahkemede suçlanması sonrası ABD basınında başlayan ‘azil süreci’ (impeachment) tartışmaları hakkında konuştu.

Fox televizyonuna konuşan Trump “Eğer herhangi bir zamanda azledilirsem piyasa çöker” dedi.

Fox and Friends adlı programda konuşan Trump, “Harika iş çıkartan birini nasıl azledebilirsiniz bilemiyorum. Şunu söyleyebilirim eğer herhangi bir zamanda azledilirsem bence piyasa (ABD ekonomisi) çöker. Herkes yoksullaşır ve olamayacağını düşündüğünüz rakamlar görürsünüz” ifadesini kullandı.

Sponsorlu

Trump, eski avukatı Michael Cohen’in federal mahkemede ABD seçim kampanyası finansmanı kanunlarını Başkan’ın emri ile ihlal ettiğini söylemesi üzerine ABD medyasında Trump’a yönelik azil sürecinin başlayabileceği tartışmaları ortaya çıkması sonrası bu açıklamayı yaptı.

Röportajda Trump Cohen’in savcılıkla işbirliğine gitmesini eleştirdi.

Yargılanmaları sürecinde ceza indirimi karşılığında hükümetle işbirliği yapılmasının ‘yasa dışı’ olması gerektiğini söyleyen Trump hükümetle işbirliğine karar veren bu kişilerin ‘hikayeler uydurduğunu’ ve ‘yalan söylediğini’ savundu.

Trump’ın eski avukatı Cohen mali yolsuzluk ve seçim kampanyasına hile karıştırmakla suçlandığı davada itirafçı olmayı kabul etmiş, Trump’la cinsel ilişkiye girdiğini iddia eden Karen McDougal ve Stormy Daniels’a ‘sus payı’ ödediğini de itiraf etmişti.

Paul Manafort ise vergi kaçırma iddialarının araştırıldığı davada jüri tarafından hakkındaki 18 suçlamanın 8’inden suçlu bulunmuştu.