Kurdaki artış 2.5 ayda döviz mevduatı olanlara 135 milyar lira kar sağladı.

Dolar

Gelirin 59 milyarı şirketlerin 76 milyarı kişilerin cebine gitti. En büyük 5 il ise gelirin yüzde 79’una sahip oldu.

İç Anadolu illeri ise toplam mevduatın büyük bölümünü dövize yatırarak kişi başına en fazla faydayı sağlayanlar arasında yer alıyor.

Erdoğan’ın ‘döviz bozdurun’ çağrısına rağmen, AKP’nin en yüksek oy aldığı iller olan İç Anadolu bölgesindeki illerin dövizden vazgeçmediği ise gözlerden kaçmadı.

Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, Döviz kurunda mart ayı sonundan itibaren yaşanan yüzde 20’lik artış ekonominin çeşitli aktörlerini üzerken bazılarına ise yaradı.

Bunların başında mevduatını dövizde tutanlar geliyor. Mart sonunda 3.9542 lira olan Dolar kuru dünkü 4.75 seviyesinde kalırsa bu artış öyle görünüyor ki sadece bu DTH sahiplerini sevindirecek. Çünkü bu dönemde Türkiye’de toplam 170 milyar Dolar olan Döviz tevdiat hesaplarının Türk Lirası karşılığı 135.3 milyar lira artarak 672 milyar TL’den 807.5 milyar liraya çıkmış oldu.

Döviz mevduatının 95.5 milyar dolarının toplandığı İstanbul kurdaki 2.5 aylık artış trendinde mevduatının TL karşılığını 76 milyar lira artırdı. Yani kur artışı sebebiyle artan mevduatın yüzde 56’sı İstanbulluların cebine gidiyor.

Ankara ise 17 milyar lira ile ikinci sırada. İzmirli Dolar mevduatı sahibi ise son yükselişten sonra 6.7 milyar lira daha fazla gelir elde etti.

[Haber görseli]

İşe Bursa ve Kocaeli’ni de katarsak yükseliş kaynaklı 135 milyar liranın 106 milyarının yani yüzde 79’unun 5 büyük ile gitmiş olduğu görülüyor. İstanbul’da dövizin artışından elde edilen gelirin 40 milyar lirası kişilerin, 36 milyar lirası ise şirketlerin hesabına yazıyor.

[Haber görseli]

Ankara’da ise artışın 7 milyarı vatandaşın, 10 milyarı ise kişilerin cebine yarıyor.

Kurdaki artışın sevindirmediği iller ise Ardahan, Hakkâri, Bitlis ve Bayburt oldu. Bu illerde Dolar mevduatı sahiplerinin dövizinin karşılığı fakat 20 milyon liranın altında artabildi.

[Via Habertürk]