Diyarbakır’da Merkez Bağlar ilçesinde, 2008 yılından beri hizmet veren özel bir hastanede bulunan bilgisayarlı tomografi cihazına, Kürtçe yazılım yüklendi.

Türkçe bilmeyen ve Kürtçe konuşan hastalarla yazılım sayesinde 2011’den beri kolay iletişim sağlanabildiğini ifade eden hastane yetkilileri, özellikle Irak’tan gelen hastaların uygulamadan memnun olduğunu belirtti.

Tomografi cihazına giren hastalarla tercümansız iletişim kurulabildiği söyleniyor.

Radyoloji ve Radyodiagnostik Uzmanı Dr. Oğuz Kırpık, komutların hepsinin ayarlanabilir olduğunu, Türkçe ve Kürtçe olarak seçim yapılabildiğini söyledi.

Dr. Kırpık, “Hasta bir sıkıntı yaşamıyor. Özellikle Kuzey Irak’tan ve Arap ülkelerinden hastalarımız geliyor. Bunların arasında en çok bizi tercih edenler, Kuzey Irak’tan gelenler. Personelimiz de Kürtçe’ye hakim olduğunu için kolay iletişim sağlanıyor. Başka hastanelerde de bulundum; ama anlaşamıyorduk. Tercüman gerekiyordu; ama burada tercümansız bir şekilde hastalarımızla anlaşabiliyoruz. Türkiye’nin başka yerinde ve hastanelerde bunu duymadım ve şahit de olmadım. Tercüman aracılığıyla yapıldığını biliyorum. Teknik destek veren kişiler bunu yüklediler. Bunlar yüklenebiliyor. Bize has bir şey değil, başka cihazlara da yüklenebilir” şeklinde konuştu.