Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağının 6 gündür devam ettiği Bağlar ilçesinde bugün, Türkiye ve Dünya’nın dört bir yanından milyonların katılacağı Nevruz(Newroz) kutlamaları yapılacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI, KUTLAMALAR İÇİN KALDIRILDI

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy dün akşam saatlerinde, Bağlar ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağının bugün sabah 6 itibariyle kaldıracağını açıklamıştı.

Polis ekipleri Nevruz(Newroz) kutlamalarının yapılacağı sahnede bulunan bazı poster ve afişleri ‘terör propagandası’ gerekçesiyle kaldırdı. Kutlama alanına 5 yerden giriş yapılabilecek. Bütün girişlerde güvenlik önlemi alan güvenlik güçleri alana giren herkesi üst aramasından geçirdikten sonra içeri alacak. Ayrıca bu girişlerde zırhlı araçlarda hazır halde bekleyecek.

Sponsorlu
DEMİRTAŞ’TAN KATILIM ÇAĞRISI
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman’da izinsiz yapılan Nevruz kutlamasında yaptığı konuşmada
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman’da izinsiz yapılan Nevruz kutlamasında yaptığı konuşmada

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Batman’da konuşması sırasında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek Nevruz(Newroz) kutlamalarına yoğun katılım sağlanması için çağrı yaptı.

Demirtaş, “Halkın toplu bir şekilde bir araya gelmesini engellediklerini biliyoruz. Halkımız iradesinin arkasında cesurca, korkusuzca durmaya devam ettikçe faşizm topraklarımızda yaşayamayacaktır” dedi.

NEVRUZ KUTLAMALARI İÇİN İZİN VERİLDİ

Kutlamalar için bir çok ilde tertip komitesi tarafından valiliklerden izin alamayan HDP’ye, Diyarbakır’da gerçekleştireceği Nevruz için gerekli izin valilik tarafından verildi. İzinli mitinglerde polis güçleri güvenliği sağlıyor. Fakat bilindiği gibi HDP de kendi üyeleri tarafından alanda taşkınlıkları ve herhangi bir güvenlik sorunun yaşanmaması için önlem alacak.