Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı internet sitesinde vatandaşların sorularına yanıt verdi.

Bir vatandaş, Din İşleri’ne “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” diye sordu. Kurul, Bitcoin’in devlet tarafından tanınmaması nedeniyle alım ya da satımının uygun olmadığını belirtti.

Bitcoin simgesi

Diyanet İşleri’nden gelen yanıtta şu ifadeler yer aldı:

Sponsorlu

“Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise; arkasında herhangi merkezi finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez.

Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir. ”

Merkez Bankası Başkanı: Yasal Düzenleme Yok

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, Bitcoin ve benzeri uygulamalara ilişkin doğrudan herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını aktardı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı ise bitcoin’in uygun olmadığı yönünde görüş belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bitcoin ve benzeri uygulamalara ilişkin doğrudan herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını söyleyerek, “BDDK’nın da daha önce ifade ettiği gibi bu ve benzeri paralar elektronik para olmadığı için Özel Hizmetler ve Elektronik Para Kanunu’na tabi bulunmuyor” dedi.

Çetinkaya, sayısı 900’ü geçen dijital paraların finansal katkı sağlayabileceği belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’a “Bitcoin’in para birimi ya da hesaplama aracı olarak kabul edilip edilmediğine’ yönelik sorulan soruyu Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yanıtladı.

Bitcoin ve benzeri paraların herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmediğini belirten Çetinkaya, “Karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin ve benzeri paralarla ülkemizde doğrudan ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Diğer yandan BDDK tarafından 25 Kasım 2013’te yapılan açıklamayla Bitcoin ve benzeri paraların elektronik para olmadıkları ve bu kapsamda 6493 sayılı yasaya tabi olmadıkları duyurulmuş bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

[Via Diyanet, Birgün]