Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan depremler yüzünden insanlar depreme karşı alabilecekleri önemleri araştırıyor.

Bu içerikte deprem sırasında güvende olmak için neler yapabileceğinizi ele aldık. Depremden korunmanın yollarını öğrenmek deprem sırasında hayatta kalma olasılığınızı artıracaktır.

Öncelikle deprem sırasında önlem alabileceğiniz iki farklı ortam vardır. Deprem anında bina içinde veya bina dışında olabilirsiniz.

Deprem Olduğunda Bina İçerisindeyseniz:

Öncelikle sakin olun, panik yapmayın ve kesinlikle koşmayın.

Sponsorlu

Depremin ilk anlarında hafif sarsıntılar ve gürültüler ilerleyen dakikalarda şiddeti artmaya başlar ve yıkıcı olmaya başlar.

  • Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak pozisyonunuz varsa hemen bina dışına çıkın.

Bu yöntem sadece giriş altı, giriş ve 1. katta olanlar için geçerlidir. Deprem sırasında ilk 10-15 saniye binayı terk edebilmek çok önemlidir.

Depremi hissettiğiniz anda çıkış kapısına yakınsanız hemen dışarı çıkın!

Daha önce yaşanan son depremlerden elde edilen istatistiklere göre, binalarda yıkıma yol açan unsur, hissettiğiniz ilk sarsıntı değil, daha sonraki şiddetli sarsıntılardır.

Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız, kesinlikle merdivenlerden, merdiven boşluklarından ve asansörlerden uzak durunuz.

Yıkılan binalarda en yüksek oranda ölüm bu noktalarda meydana gelmektedir. Birinci kattan daha yüksekteyseniz, sakın atlamayı denemeyiniz.

  • Büyük bir depremde ayakta durmanız, koşmanız mümkün değildir. Eğilip cenin şeklini alın.

Sağlam bir masa, sıra, mobilya veya kapı kasasının altına girin ve başınızı koruyun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek güvenli oluncaya kadar değiştirmeyin.

Deprem sırasında yapılması gerekenler

Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, mutfak tezgahı, büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak küçük bir alan yaratırlar. Cenin pozisyonu alarak bekleyin. Bu alan bir insanın yaşaması için yeterli olabilmektedir.

Yaşanan depremlerden elde edilen veriler, mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir.

Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde, bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır, hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur.

Pencerelerden, sobalardan, veya kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durun. Bina içinde kalın. Dışarı çıkarsanız düşen cam kırıklarından yaralanabilirsiniz.

Deprem Olduğunda Bina Dışındaysanız:

İtalya’da deprem
  • Binalardan dökülebilecek yıkıntılar ve camlardan, elektrik direk ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin.

Herhangi bir nesnenin (arabanın vb.) altına girmek çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda bekleyin.

Eğer araba kullanıyorsanız; bulunduğunuz yer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın.

Köprüler, üst geçitler, tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar, direkler ve enerji nakil hatlarından uzakta kalın.