HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, ”Bu seçimde malzeme oldukça boldu. Özellikle Erdoğan’ın söylemlerindeki dağınıklık, umutsuzluk ve iddiasızlık çok barizdi. Çok fazla gaf yaptı doğrusu. Özellikle benimle ilgili iftiralarını sıralarkenki çaresizliği, çırpınışı ve acizliği çok dramatikti. Eli kolu bağlıya bu kadar yalanla saldırmak, kendisi açısından akıllıca bir strateji değildi. Meydanlarda olsaydım, ağzının payını verirdim. Artık kısmet 24 Haziran’da sandığa kaldı, ağzının payını halk verecek” ifadelerini kullandı.

HDP’nin halen baraj riski olduğunu hatırlatan Demirtaş, “Maalesef halen baraj riski ortadan tam olarak kalkmadı. Hele hele birilerinin açıkça HDP’yi baraj altında bırakın talimatından sonra, herkesin daha dikkatli olması, HDP ile ve sandıkların korunması konusunda bütün muhalefetle güçlü bir dayanışma içerisinde olması gerekir. Baraj, ancak dayanışma ile yıkılır” dedi.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cüneyt Özdemir’in sorularını cevapladı.

* Televizyonda liderlerin genel ya da sizin hakkınızdaki sözlerini izlediğinizde ‘ah ulan keşke tam şu an dışarıda olsaydım’ dediğiniz ve içinizde ukte olarak kalan an hangisi oldu?

Bu seçimde malzeme oldukça boldu. Özellikle Erdoğan’ın söylemlerindeki dağınıklık, umutsuzluk ve iddiasızlık çok barizdi. Çok fazla gaf yaptı doğrusu. Özellikle benimle ilgili iftiralarını sıralarkenki çaresizliği, çırpınışı ve acizliği çok dramatikti. Eli kolu bağlıya bu kadar yalanla saldırmak, kendisi açısından akıllıca bir strateji değildi. Meydanlarda olsaydım, ağzının payını verirdim. Artık kısmet 24 Haziran’da sandığa kaldı, ağzının payını halk verecek.

* Bu neşenizi her şeye rağmen nasıl koruyorsunuz? Meşhur “ketıldan” ne içiyorsunuz?

İradenizi korumak, muazzam bir direnme sürecidir. Kolay olmuyor elbette. Fakat güzel günlere inanıyorum, dışarıda deli dalgaların duvarları yalayan sesini de her daim duyuyorum. Bana yetiyor bu.

Ketıldan kaçak çay içiyoruz, acayip kafa açıyor

* Dünya kupasını çaktırmadan takip ediyor musunuz, sizce kim şampiyon olur?

Açıktan ve çaktırarak takip ediyoruz. Hatta aynı saatte diğer liderlerin TV programı varsa bile, biz Dünya Kupası maçlarını izliyoruz. Kupa Latin Amerika’ya gitsin istiyorum, mümkünse Arjantin olsun. Onlar da ülke olarak zor zamanlardan geçiyorlar. Yalnız, kupayı satıp matıp borçlarını ödemeye kalkmasınlar

* Dışarıda olsaydınız ve özgür bir seçim kampanyası yapabilseydiniz sonuçlarda kaç puan değişirdi?

En az +5 puan farklı olurdu.

*Olur ha kazanırsam diye bir balkon konuşması hazırladınız mı?

Şimdi siz sorunca fark ettim, ben de günlerdir bir şeyi eksik bıraktım ama neyi diye düşünüp duruyordum. Hemen hazırlıyorum güzelinden bir balkon konuşması.

* “Seni başkan yaptırmayacağız” grup konuşması kimin fikriydi? Pişman mısınız yoksa ısrarlı mısınız?

Ankaralı bir taksinin fikriydi. Tamamıyla ondan esinlenerek olgunlaştırılmış bir fikirdi. Pişman olmamı gerektirecek veya yanıldığımı ortaya koyacak ne yaşandı ki? Tam aksine haklılığım ve öngörülerimin doğruluğu ispatlandı bu geçen süre zarfında.

* 25 Haziran’da hangi aday kazanırsa kazansın bir ekonomik kriz kapıda gözüküyor. Sizin buna bir çözüm öneriniz ve kadronuz var mı?

Türkiye’nin her yerinde üretimi hızla artıracak programları hayata geçirmemiz gerekecek. Tarım, hayvancılık, sanayii, turizm ve güneş enerjisi gibi sektörlerde üretim 1 yıl içinde en az iki katına çıkarılamazsa ve ihracatı artıramazsak, krizi durdurmak çok zor olacak. Aklımda iyi bir kadro var. KHK ile işten atılmış çok sayıda barış akademisyeni bu süreçte ülkenin kalkınmasında önemli roller alabilirler. Çünkü hepsi de ülkelerini ve halklarını gerçekten seven insanlardır. Yeri geldiğinde benim de hatalarımı eleştirmekten geri durmayacak kadar da dürüst olduklarına inanıyorum. Kabinenin yarısı kadınlardan oluşacak ve ille de HDP’li olma kriteri aramayacağım.

* Kimi anketlerde barajı geçerken bazılarında da baraj altında gözüküyorsunuz parti olarak baraj korkunuz var mı?

Maalesef halen baraj riski ortadan tam olarak kalkmadı. Hele hele birilerinin açıkça HDP’yi baraj altında bırakın talimatından sonra, herkesin daha dikkatli olması, HDP ile ve sandıkların korunması konusunda bütün muhalefetle güçlü bir dayanışma içerisinde olması gerekir. Baraj, ancak dayanışma ile yıkılır.

Demirtaş bu akşam yine ekranlara çıkıyor: E-miting düzenleyecek!

 

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, seçim kampanyasını Edirne F Tipi Cezaevi’nden yürütmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “Bu akşam saat 19.30-21.30 arasında buradan bir e-miting yapacağım. Hepinizi mitinge bekliyorum. Bayraklarınızı, pankartlarınızı alın gelin. Güzel olacak” cümlesini kurdu.

Selahattin Demirtaş’ın konuşmasını nasıl izleyebilirsiniz?

 

HDP’nin 1.5 yıldır Edirne F tipi cezaevinde tutuklu olarak bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, yine ekranlar aracılığıyla seçmenlere seslenecek.

Demirtaş’ın konuşmasını Via Haber Facebook Sayfasından izleyebileceksiniz.

Demirtaş’ın konuşması Via Haber Facebook sayfasından da CANLI yayınlanacak. Yayını kaçırmak istemiyorsanız lütfen canlı yayın bildirimlerini Via Haber Facebook sayfası için aşağıdaki gibi aktifleştirdiğinizden emin olun: