HDP’nin 3. olağan kongresinin erteleme olmadan 2018 başında yapılması kararlaştırıldı.

HDP Parti Meclisi (PM), olağan kongresinin ne zaman yapılacağı konusunda parti içinde yaşanan tartışmalara son noktayı koydu.

Olağan kongrenin herhangi bir erteleme kararı olmadan en geç Şubat 2018’in sonuna kadar yapılması bekleniyor.

Sponsorlu

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti meclisine, “Benimle ilgili kararı artık verin. Bu kararı verirken herhangi bir tereddüdünüz olmasın” mesajı yollarken, partide Demirtaş’ın yeniden eş başkan olması yönündeki görüşün öne çıktığı ifade ediliyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, HDP’nin 3. olağan kongresinin ne zaman yapılacağı konusunda parti içinde uzun süredir farklı görüşler dile getiriliyordu.

Kongrenin ne zaman yapılacağı konusunda son bir aydır partinin yetkili organları tarafından gerçekleştirilen toplantılarda kongrenin ertelenmemesi yönünde bir görüş ağırlık kazandı.

HDP’nin önceki gün gerçekleşen PM toplantısında da kongrenin hangi tarihte yapılacağı konusunda net bir karar alındı. HDP PM’de kongrenin olağan tarihi olan 2018 yılının başında yapılması planlanıyor.

Düzenlenen toplantıda kongrenin en geç Şubat 2018’in sonuna kadar yapılmasına yönelik karar alınırken; kongre hazırlıklarına göre net tarihin kamuoyuna açıklanacağı aktarılıyor. Bu kapsamda kongrenin ocak ayının son günleri ile Şubat ayının başında olabileceği kaydediliyor.

Demirtaş: Gerekirse Bırakabilirim

Demirtaş ise partinin yetkili organlarına “Gerekirse bırakabilirim” mesajını gönderdi.

Demirtaş’ın ayrıca önceki gün PM toplantısına avukatları aracılığıyla gönderdiği mektup okundu. Demirtaş’ın, mektupta partinin kendisi üzerinde büyük emeği olduğunu ifade ettiğini, HDP’yi mağdur etmek istemediğini ifade ettiği öğrenilirken, “Partinin benim üzerimde büyük emeği var. Ben bu partiye 8 yıl genel başkanlık yaptım. Ancak artık benimle ilgili bir karar vermeniz lazım. Benim durumum belirsizliğini koruyor. Bu konuyla ilgili artık tereddüt etmeden bir karar verin” mesajını ilettiği aktarıldı.

Parti Tüzüğünde Değişiklik Yapılacak

Demirtaş, 2014 ve 2016 yıllarındaki olağan kongrelerinde HDP Eş Genel Başkanlığı görevine seçilmişti.

HDP tüzüğünde yer alan iki dönem kuralı nedeniyle HDP’li Demirtaş’ın tekrar seçilebilmesi için parti tüzüğünde değişiklik yapılması da gerekiyor. İki dönem kuralıyla ilgili yapılacak değişikliğin yanı sıra parti tüzüğünde, tutuklamalar nedeniyle il ve ilçe örgütlerinde yaşanan sıkıntıların aşılması için de çeşitli değişiklikler yapılacağı ifade ediliyor.

[Via Cumhuriyet Gazetesi]