HDP’nin cezaevinde bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş “Alman hükümetine bir mesajınız var mı” sorusuna, “Şansölye Merkel’e selamlarımı söyleyin. Gerçi kendisi seçim sonrası için Erdoğan’ı şimdiden davet etti, ama Erdoğan’ı emekli bir cumhurbaşkanı olarak ağırlamak zorunda kalacak” şeklinde cevap verdi.

Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, serbest kalmaması için kampanya yürüttüğünü belirterek, “Yargı üzerindeki siyasi baskılar ve vesayet olmasa her an serbest bırakılabilirim. Normal olan, yasal olan budur. Ama yargı tam olarak hukuku esas almıyor. İktidarın ve Erdoğan’ın söylemlerini esas alıyor” dedi.

Alman kanalı ZDF’den Müjgan Arpat’ın sorularını, avukatları aracılığıyla cevaplayan Demirtaş, yargılandığı davalarla ilgili olarak “Yargılama bile yapılmadan içeride tutuluyorum. Dolayısıyla ben bir tutuklu değil siyasi rehineyim” dedi.

“Karşımızda kaybetmek üzere olan bir iktidar var” cümlesini kuran Demirtaş, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“AKP seçim sonuçlarını dizayn etme peşinde. Herkes seçim günü oylara sahip çıkma konusunda etkili çaba sarf etmelidir. HDP , baraj altında kalmaz, ancak bırakılabilir. OHAL de bunun olanaklarını sunuyor zaten. Ancak HDP’nin barajın altında kalması artık sadece HDP’nin sorunu değildir. Bu yüzden kimileri oy vererek kimileri de HDP’nin oylarının çalınmasına engel olarak bunu önlemeye yardımcı olmalıdır.”