HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran seçimlerine bir gün kala seçmenlere sandıkları koruma ve sandığa gitme çağrısı yaptı.

Demirtaş, “HDP, sizin desteğinizle barajı aşmayı başarmışsa artık huzurlu bir Türkiye’ye uyanmış olacağız. HDP’ye vereceğiniz her oy birlikte yaşama, barışa ve demokrasiye verilmiş olacaksınız. Oyunuz asla boşa gitmeyecek. HDP, sizin bu desteğinize layık olacak bir duruş sergileyecektir. Seçimler şimdiden hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

#ViaSeçim2018

İlk defa oy kullanacak gençlere seslenen Demirtaş, “İlk defa oy kullanacak genç arkadaşlarım; bu seçimin kaderini en çok da siz belirleyeceksiniz. Geleceğin demokratik Türkiye’si inşa edildiğinde “İşte bu günlere gelinmesinde benim de oyumun payı var” diyebilmek için tercihinizi diktatörlükten değil demokrasiden yana kullanın” cümlelerini kurdu.

Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Seçim kampanyasında son günümüz artık. Herkes YSK’nin tanıdığı sınırlar çerçevesinde, son saate kadar çalışmalarını mutlaka sürdürmelidir. Sandığa gitmekte kararsız olan yurttaşlarımız, siyasi tarihimizin bu en önemli seçiminde sorumluluk almaktan geri durmasın lütfen.

Tıkanmış olan demokrasinin önünü açacak olan şey sizin oyunuzdur. Oylarınızla siyasete yön verin, ülkenin tek adama değil halka ait olduğu gösterin. Yarın sandığa atacağınız oylarla, çocuklarımızın özgür ve mutlu geleceklerini güvence altına alalım.

İlk defa oy kullanacak genç arkadaşlarım; bu seçimin kaderini en çok da siz belirleyeceksiniz. Geleceğin demokratik Türkiye’si inşa edildiğinde “İşte bu günlere gelinmesinde benim de oyumun payı var” diyebilmek için tercihinizi diktatörlükten değil demokrasiden yana kullanın.

Hepiniz çok emek verdiniz. Büyük fedakarlıklarla, çalışmayı iyi bir noktaya getirdiniz. Yarın da, sandıklara ve oylara sahip çıkarak görevinizi eksiksiz tamamlamanızı diliyorum. Sandıklar açıldığında, uzun zamandır beklediğiniz rahat nefesi alacağınızdan kuşkum yoktur.

HDP, sizin desteğinizle barajı aşmayı başarmışsa artık huzurlu bir Türkiye’ye uyanmış olacağız. HDP’ye vereceğiniz her oy birlikte yaşama, barışa ve demokrasiye verilmiş olacaksınız. Oyunuz asla boşa gitmeyecek. HDP, sizin bu desteğinize layık olacak bir duruş sergileyecektir. Seçimler şimdiden hepimize hayırlı olsun.

Sakin, olaysız, gerilimden uzak bir seçim günü diliyorum. Sandığa giderken de oylar sayılırken de, diğer partilerin seçmenleriyle kardeşçe bir dayanışma içinde, demokratik olgunluğa yaraşır bir tutumla hareket edeceğinize inanıyorum.

Bu akşam saat 17:50’de TRT Haber ekranlarından sizlere son defa sesleniyor olacağım. Fırsat yaratır izlerseniz sevinirim. HDP’ye ve bana oy vermeniz için en az bir neden bulacağınızdan kuşkum yok. Hepinize tekrardan teşekkürlerimi, selamlarımı iletiyorum. Akşam görüşürüz.”

Demirtaş’ın TRT konuşmasını Via Haber Facebook sayfasından izleyebileceksiniz.

Via Haber Facebook Sayfası Canlı Yayın

Lütfen Facebook sayfamızdan takipte kalın..

Cezaevinde bulunan bir insanın manifestoya dönüşen 52 günü

Selahattin Demirtaş

4 Mayıs tarihinde adaylığı resmen partisi tarafından kamuoyuna duyurulan Selahattin Demirtaş, 24 Haziran sabahına nasıl uyanacak, o gün Demirtaş için nasıl bitecek yada heyecandan bitebilecek mi bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var, o da Selahattin Demirtaş elinden geleni yaptı.

Ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydıyla birlikte sosyal medyadan atılan tweetlerle, bazı basın kuruluşları ile gerçekleştirilen yazılı röportajlarla ve tabii ki TRT konuşmasıyla dört duvar arasından milyonlara ulaşan Selahattin Demirtaş, böylelikle Türkiye siyasi tarihinde bir ilke imza attı.

Adaylığı açıklandıktan sonra cezaevinden nasıl bir seçim kampanyası yapacağı merak konusu olan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı zannedilenin aksine geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.

Demirtaş’ın seçim serüvenini Ferhat Mikyas kaleme aldı. ‘Cezaevinde bulunan bir insanın manifestoya dönüşen 52 günü’ başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.