Demirtaş, Suruç patlamasında yaşamını yitirenleri paylaştığı bir mesajla andı.

Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te yerel saatte 12:00 civarında meydana gelen patlamada yaşımını yitiren 33 kişiyi “Kobanî halkları ile köprü kurmanın, dayanışmanın sembolü olan yaşamını yitiren 33 devrimci genci minnet ve saygıyla anıyorum” mesajıyla andı.

Demirtaş’ın cezaevinden gönderdiği mesaj şöyle:

“IŞİD barbarlığının saldırıları nedeniyle yakılıp yıkılan Kobanî’deki çocuklara oyuncak ve eğitim araç gereçleri götürmek için yola çıkan gençlerin Suruç’ta IŞİD’in saldırısı sonucu yaşamlarını yitirmelerinin yıl dönümünde içinde bulunduğum duygular, o gün yaşadığım duygularla aynı.

Sponsorlu

IŞİD ve onun türevlerine, zihniyetlerine dolaylı veya doğrudan destek olanlar, sessiz kalanlar tarih önünde bunun hesabını vereceklerdir.

Kobanî halkları ile köprü kurmanın, dayanışmanın sembolü olan yaşamını yitiren 33 devrimci genci minnet ve saygıyla anıyorum. Katliamdan yaralı kurtulanlara, ailelere ve dostlarına selamlarımı iletiyorum.”

Umut Taşıyan Mavi Yürekler

Öte yandan HDP de saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. HDP, “20 Temmuz Suruç Katliamı’nı unutmuyoruz” mesajıyla paylaştığı açıklamada saldırıya ilişkin devam eden yargı sürecine dair eleştirilerde bulundu.

Suruç Saldırısında Ne Olmuştu?

Suruç saldırısının üzerinden 2 yıl geçti. 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Kobani’ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada IŞİD tarafında intihar saldırısı düzenlenmişti.

Patlama sonucunda 33 kişi hayatını kaybetmiş, 104 kişi de yaralanmıştı.