Selahattin Demirtaş, “Siyaset yapma hakkım, hakkımın bana verdiği temsil yetkimi kullanmak istemem sebebiyle savcılar tarafından bana karşı suç işlenmiştir. Bu savcıların araştırılmasını istiyorum” dedi.

Erciş mitinginde yaptığı konuşmada ‘halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği’ iddiasıyla Van Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlanan Demirtaş, mahkeme salonuna SEGBİS sistemiyle bağlanırken, avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Demirtaş, mahkemede yaptığı savunmasında, söz konusu iddianamenin 7 yıl önce hazırlanan bir fezlekeden ortaya çıktığını söyleyerek, o tarihte Türkiye’de yapılan bir Anayasa değişikliği referandumu ile ilgili lehte ve aleyhte beyanlarda bulunduğunu söyledi.

Demirtaş’ın savunma notlarına geçen ifadeler şunlar:

“Burada açıkça bir çarpıtma ve bir kaç cümleden yola çıkarak bir yorum yapma üzerinden kurulmuş bir iddia söz konusudur. Bu kelimeler ve eleştiriler suç unsuru olarak görülüyorsa burada vahim bir hata vardır. Halkı suç işlemeye teşvik ve tahrik etme propagandası suçuyla ilgili ne yaptığımı anlamak mümkün değildir. Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin eş başkanı hakkında hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından en başından reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada bana karşı açıkça bir suç işlenmiştir. Siyaset yapma hakkım, hakkımın bana verdiği temsil yetkimi kullanmak istemem sebebiyle savcılar tarafından bana karşı suç işlenmiştir. Bu savcıların araştırılmasını istiyorum. İftira denebilecek suçlardan dolayı tutukluyuz. 6 milyon seçmenin verdiği oya hakaret edilmiştir. Mahkemeden derhal beraat kararı verilmesini talep ediyorum.”

Sponsorlu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Batman Mitinginde

HDP’den Açıklama Geldi

Adliye çıkışında gazetecilere kısa bir konuşma yapan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Demirtaş’ın bir siyasetçi olarak eleştiri hakkını kullandığı için tutuklandığını belirtti:

Ertan, “Siyasetçiler konuşur, hükümeti, politikalarını eleştirirler. En doğrusunu anlatmaya çalışırlar. Genel başkanımız da bu minvalde bir açıklama yapmıştır. Bugün de bir Anayasa değişikliği gündemde. Biz de siyasi eleştirilerimizi yapıyoruz. OHAL kaldırılmadı. Yine anlaşılmadan, siyasi partilerin sesi kısılarak yapılmaya çalışılıyor. Bunun karşısındayız. Anayasa paketinin ne kapsadığını her ortamda halklara anlatmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.