Demirtaş ve Önder

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında, 2013 senesinde İstanbul’da yapılan nevruz kutlamalarında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Demirtaş ve Önder, Diyarbakır’da 21 Mart 2013 tarihinde yapılan nevruz kutlamaları sırasında Öcalan’ın barış mesajlı mektubunun kitlelere okunmasına izin verilmiş ve bir “barış süreci” başlatıldığı ilan edilmişti.

İki müştekinin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdikleri iddianamede, BDP ve HDK tarafından Zeytinburnu’nda 17 Mart 2013’te düzenlenen nevruz etkinliğinde Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldığı ve Demirtaş ile Önder’in de yaptıkları konuşmalarda Öcalan’ı övdüklerini söyledikleri belirtiliyor.

NEVRUZ GÖRÜNTÜLERİ DELİLLER ARASINDA

Nevruz (Newroz) kutlamaları
Nevruz (Newroz) kutlamaları

Düzenlenen iddianamede, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası almaları isteniyor. İddianame, henüz inceleme aşamasında bulunduğu için söz konusu iddialar kesinleşmiş değil fakat iddianame mahkeme tarafından kabul edilirse dava açılmış olacak ve cezaların uygulanması için duruşmalar düzenlenerek Önder ve Demirtaş’ın savunması alınacak.