Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişimin yaşandığı gece ile ilgili ellerinde bir bilginin var olduğunu söyledi.

Demirtaş Van Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın açılışına katıldı. HDP Eş Genel Başkanı, “Darbe girişimin ardından Biz Abdullah Öcalan’dan 50 gün geçmesine rağmen bilgi alamıyoruz. Sağ mı ölümü bilmiyoruz? İmralı Adası’na helikopter inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisi geldi. Çatışmanın sonucunu bilmiyoruz. Yunanistan’a sığınan darbeciler İmralı’da operasyon yapan askerlerdir” ifadelerini kullandı.

KHK İLE BELEDİYELERE KAYYUM ATANMASI

Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirilen 672 sayılı yeni KHK hakkında da konuştu. 672 sayılı KHK belediyelere mülki idare tarafından (vali, kaymakam) kayyum atanmasını sağlıyor.

Demirtaş bunu konu hakkında şöyle konuştu:

“Daha öncede çıkartmak istediler engel olduk. Daha sonra bizler ile uzlaştılar. O kadar ahlaksızca ve etiksiz davranıyorlar ki mevcut var olan paket geçmedi. Ama şimdi yeni KHK ile ‘belediyelerin mallarına el koyacağız ‘dediler. Gerçekten belediyeleri DBP’den almak istiyorsanız yeniden erken seçim yapalım. Bizler de destekleyeceğiz. Boyunuzun ölçüsünü almak istiyorsanız buyurun gelin boyunuzun ölçüsünü alın. Hangi belediyeye kayyum atanırsa atansın bizler seçilmişler dışında kimseyi tanımıyoruz deyin. Kayyum bu binadan içeri girdiğinde onun emirlerini yapmak zorunda değilsiniz.”

*Darbe gecesinden beri Öcalan’dan avukatları aracılığıyla dahi haber alınamıyor.

Kaynak: http://www.imctv.com.tr/demirtas-15-temmuzda-imralida-catisma-yasandigi-bilgisi-geldi/