Bu içerikte sizlere reddedilemez bir CV hazırlamanın püf noktalarını sunuyoruz.

Yeni mezun oldunuz ya da uzun zamandır çalışıyorsunuz hiç fark etmez hayalinizdeki işi arıyorsanız reddedilmez bir CV oluşturmanız şart.

CV, kişisel bilgiler, irtibat bilgileri, eğitim bilgileri, geçmiş iş tecrübeleri ve referanslarınızı içeren özgeçmiş dediğimiz sunulabilir yazılı belgeye denir.

Birçok websitesinde bir CV nasıl hazırlanır ile ilgili bir sürü örnek bulunabilirsiniz hatta hazır boş bir belgeyi doldurmak için kariyer sitelerini de araştırabilirsiniz.

Sponsorlu

Bunlarla eli yüzü düzgün bir CV’ye sahip olmanız mümkün fakat insan kaynakları CV incelerken nelere dikkat ediyor? Burası önemli: İşte bizde sizler bu püf noktaları anlatacağız.

En Önemlisi Kısa ve Net Olmalı

Kendinizi daha iyi anlatmak istiyorsunuz fakat insan kaynakları departmanı uzun metinleri önemsemiyor. The Ladders araştırmalarına göre insan kaynaklarının bir CV üzerine olumlu ya da olumsuz kararı ilk altı saniyede oluşmaya başlıyor.

Eğer CV’nizi gereksiz yere uzun tutarsanız yoğunluk bozulacaktır ve sıkıcı CV altı saniyeden de önce reddedilenler kutusuna atılır. İki sayfayı geçmemesi ve uzun paragraflar taşımaması ideal olandır.

Kariyer Sitelerinde Hazırlanan vs Kendi Hazırladığınız

Tabi ki kendi hazırladığınız belge sizi beş sıfır kariyer sitesi CV’sinin yanında galip edecektir. Eğer imkanınız varsa noktalı boşlukları doldurmaktansa kendiniz hazırlayın. Bu özellikle tarzınızı yansıtan bir belge ile başvuruda bulunmak olumlu yanıt verilmesi açısından önemli olacaktır. Yaratıcılık beklenen bir işe başvuruyorsanız bu önemli bir nokta (siz farketmezseniz de).

İnfografik formatı bu noktada devreye girip fark yaratıyor. İnfografik CV nasıl hazırlanır buna yazının sonunda değineceğiz.

CV

SadeceON’da Size Özel Kariyer(CV) Hazırlatma

Niteliklerinizi, başvuru yaparken istediğiniz pozisyona uygun hazırlatmak için en kaliteli cv hazırlama hizmetleri SadeceON’da!

Ekonomik cv hazırlama fiyatları ile siz de iş başvurularınızı daha profesyonel olarak yapabilirsiniz.

İşe başvuru sürecinde oldukça etkili olan özgeçmişinizi SadeceON’daki uzmanlara yaptırın ve başvurularınızı içiniz rahat bir şekilde gerçekleştirmenin tadını çıkarın.

Ön Yazı

Kısa olmasının gerekliliği ile birlikte başvurduğunuz kurumdan haberdar ve incelemiş olduğunuzu göstermeniz. Bunu anlatacak bir kaç cümleyi CV’nize ekleyebilirsiniz.

CV’deki Fotoğraf

Eğer sosyal medya hesaplarınızda beğendiğiniz bir fotoğrafı CV’nize eklemeyi planlıyorsanız iş başvurusu planınızı açığa alın.

İlle de işverene sosyal medyadaki fotoğraflarınızı göstermek istiyorsanız başka bir kısma sosyal hesap bilgilerinizi ekleyebilirsiniz yalnız hesabınızın herkese görünür olmasına dikkat edin.

Ekleyeceğiniz fotoğrafın boyutu küçük olmalı ne de büyük. Sayfanın üst kısmında sağ ya da sol köşeye yerleştirebilirsiniz. Çözünürlüğü yüksek olmalı ve son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf olmalıdır.

Arka fonda manzara ya da yazı olmamalı fon düz beyaz ya da hafif gri olması daha idealdir. Fotoğraftaki kıyafet seçiminiz önemli sade iş ortamına uygun kıyafet seçmelisiniz. Mavi ya da beyaz sade gömlek idealdir. Fotoğrafta duruşunuz öz güvenli olmalı erkekler için sakal boyutu önemli çok abartıya kaçmayan sakallı bir fotoğraf olabilir sakalsız olması idealdir. Kadınlar için ise hafif makyaj idealdir.

Tecrübe

İş tecrübesi eklerken başvurduğunuz pozisyon ile ilgili tecrübelerinizi yazmalısınız. En son ayrıldığınız pozisyonu başa yazmalısınız.

Çalıştığınız işin size kazandırdıklarını da yazmayı unutmayın. CV’nizde bulunan sertifikaların başvurduğunuz pozisyonla ilgili olmasına dikkat edin. Öğrencilik hayatınızda edindiğiniz küçük iş tecrübelerinizi yazmanız gereksiz bulunur özellikle başvurduğunuz pozisyonla da hiç alakası yoksa. Bu da sizin için eksidir.

İş

Eğitim Bilgileri

Eğitim bilgilerinizi yazarken de tıpkı iş tecrübesi gibi en son mezun olduğunuz okuldan başlamalısınız. İlkokul hatta bazen lise yazılmasına gerek yoktur. Kurumun isteğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Peki başvurduğunuz pozisyonla ilgili tecrübeleriniz yoksa ne yapmalısınız? Eğitim hayatında edindiğiniz ya da kurslarda öğrendiğiniz bilgilerle başvurabilirsiniz.

Adres, Telefon, E-posta Adresi

İkamet ettiğiniz yerin adresini yazmalısınız. Adres bazı kurumlar tarafından önemseniyor. İş yenine yakın oturuyor olmak avantajdır. Şu an kullanmakta olduğunuz cep numaranızı yazmalısınız. Bir cep numarası olması idealdir.

E-posta adresiniz ”crazy_girl” tarzı yazılar içermemeli. Öyle bir e-postaya sahipseniz hemen imha edin. Adınızı soyadınızı taşıyan bir e-posta almak çok daha basit ve güzel.

Hobiler

Evet hobileriniz için bir bölüm ayırmanız da hoş fakat sizi diğer başvuranlardan ayıracak hobileriniz varsa.

Kitap okumak, müzik dinlemek tarzı hobiler eksi puan. Yazabileceğiniz şeyler de elbette var mesela Aikido kursuna gidiyor olmak belirgin bir hobidir.

Referans

Referans yazıldığında artı olabilir fakat bazı insan kaynakları yetkilileri özellikle itici bulabiliyor. Bu da sizin şansınız fakat reddedemeyecekleri bir referansınızın olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle eklemelisiniz.

Kariyer Hedefi

Bu bölüm önemli. Kurumun ”Eğitim yıllarımda öğrendiğim bilgileri ve staj kazanımlarım ile birlikte şirketinize büyük faydalar sağlayacağıma inanıyorum” cümlesini okurken yine mi aynı terane dediğini duymuyor olabilirsiniz bu yüzden daha çok şirketteki pozisyonlar ve şirketteki kişisel hedeflerinizi yazmanız idealdir.

Yabancı dil öğrenme

Yabancı Dil Bilgileri

Dil bilgilerinizi yazarken girdiğiniz sınavların puanınızı yazmanız idealdir. Ya da harfli seviyelerden kendinize uygun olanını. ‘Orta’ yazmanız pek bir şey ifade etmiyor açıkçası. İleri düzeyde ise diliniz ‘İleri Düzey’ yazmanız da idealdir.

Bu yazımızda sizlere en iyi yabancı dil öğrenme uygulamalarını sıraladık.

İnfografik CV Hazırlama

Bir insan kaynağı yetkilisi açısından CV’nizin kısa ve sıkıcı olmaması gerektiğinden bahsettik. Görselliğin her yerde öneminin artmasıyla CV’lerin de bu yöntemle çekici hale getirilmesi mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle yaratıcılık gerektiren grafiker ya da tasarımcılık pozisyonları için kendilerini gösterme fırsatına dönüşebilir. Tabi herkes kullanabilir fakat kendinize görsel CV hazırlamak konusunda güvenmiyorsanız online infografik CV araçları sizin için güzel tasarımlar oluşturabilir. Aşağıdaki infografik araçlarını inceleyebilirsiniz:

Re.vu, Vizualize.me, ResumeUP, Kinzaa.com

Via’dan

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur. Asıl amacımız teknik olarak CV nasıl hazırlanır gibi bir bilgi vermek değildi fakat teorik olarak kafanızda bazı şeylerin oluştuğunu hissediyoruz.