Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Suruç’taki menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın, kardeşini kaybeden AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’a ve ailesine başsağlığı diledi.

İlgili resim

Kalın ayrıca olayın aydınlatılacağını ve faillerin adalet önüne çıkartılacaklarını sözlerine ekledi.

ŞANLIURFA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan, Şanlıurfa Valiliği’nden Suruç’ta yaşananlarla ilgili bir açıklama geldi.

Açıklama şöyle:

“14.06.2018 günü saat 15.56 sıralarında ilimiz AK Parti Milletvekili Sayın İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi neticesinde çıkan olayda, biri Sayın Milletvekilinin yakını olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetmiş 9 kişi de yaralanmıştır.

“İkisinin durumu ağır olan yaralılardan beşi Sayın Vekilin yakınlarından oluşmaktadır.

Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmış olup, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır.

“Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bakan Kaya: Milletvekilimizin kardeşi öldürüldü!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Suruç’taki olaylarda AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Fatma Betül Sayan Kaya, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, “Ben de milletvekilimizi aradım az önce başsağlığı diledim. Kendisiyle konuştum. Kardeşini kaybetmiş ve 4 ağabeyinin de yaralı olduğu bilgisini verdi.” dedi.

Türkiye medyasında Suruç’taki olaylarda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişi yaralandığı, yaşamını yitirenler arasında İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Ali Yıldız’ın da olduğu yönünde haberler yayımlanmıştı.

Kılıçdaroğlu: Umarız kimse hayatını kaybetmemiştir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimler Birimi’nin parti genel merkezinde düzenlediği Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, programda konuştu. ( Foto: Emin Sansar – Anadolu Ajansı )

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde çıkan olaylar ile ilgili olarak “Umarız kimse hayatını kaybetmemiştir. Umarız oradaki gerginlik sona erer” ifadelerini kullandı.

Habertürk TV-Bloomberg HT ve Show TV ortak yayınında soruları cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Bu tür olaylar olmamalı, tarih olmalı” şeklinde konuştu.