Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tarafından davet edildiği Fransa’nın başkenti Paris’e gitti.

Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak saat 10.25’te Atatürk Havalimanı’ndan hareket etti.

Macron ve Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı da Paris’e gitti.

Protesto Eylemleri Düzenlendi

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Paris’te protesto etti.

RSF’li aktivistler ellerinde Türkiye’de cezaevinde tutulan gazetecilerin fotoğraflarının bulunduğu pankartlarla Türkiye’nin Paris büyükelçiliğinin önünde toplanarak, Erdoğan’ı protesto etti.

Pankartlarda ‘#Türkgazetecilerkurtarın’ etiketinin kullanıldığı görüldü.

Macron da Erdoğan’la görüşmesinden önce Türkiye’deki tutuklu gazetecileri gündeme getirmişti.

Yeni yıl nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Macron, “Otoriter rejimlerin ortadan kaldırdığı ilk özgürlük basın özgürlüğüdür” diyerek, Türkiye’yi örnek göstermişti. Macron buna karşılık sonuç almak amacıyla diyalogun kesilmemesi gerektiğini ifade etmişti.

Diken’in aktardığına göre, Türkiye’de çok sayıda gazetecinin tutuklu olduğunu vurgulayan Macron, konuyu Erdoğan ile görüşmesinde gündeme getireceğini belirtmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’sa dünkü basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda açıklamalarının bilgi eksikliğinden kaynaklandığını ifade etmiş, “Macron’un bu konudaki sözlerini yarın Fransa’da konuşacağız” ifadesini kullanmıştı.

Kalın, “Fransa’da Paris ve Nice saldırıları sonrası onların ne tür tedbirler aldığını biliyoruz; Türkiye benzer tedbirleri alınca basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlaması deniyor, bunu kabul edemeyiz” şeklinde konuşmuştu.