Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında kendisine sorulan sorulara yanıt verdi.

Erdoğan, CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Gülen iddiasına yanıt vererek Fethullah Gülen ile kaç görüştüğünü açıkladı.

Erdoğan ve Fethullah Gülen

Erdoğan, “Parti kurmak için Pensilvanya’dan izin almaya gidecek kadar düşük bir siyasetçi değilim. Muharrem İnce bunu ispat etmezse namerttir” cümlesini kurdu.

Erdoğan, Fetullah Gülen’in iade talebine dair, İnce’nin gönderdikleri evraklarla ilgili iddiasına sert sözlerle cevap verdi.

Erdoğan, görüşme sayısı konusunda şunları söyledi:

“Ben Pensilvanya’dan parti kurmak için izin almaya yönelecek kadar düşük bir siyasetçi değilim. Ben Gülen’i belediye başkanlığım döneminde tanıdım, yüz yüze kendisiyle iki veya üç kere görüştüm. Parti kurmak için, dava arkadaşlarım, yol arkadaşlarım var; görüşmelerimizi yaptık, adımımızı attık.

Ben niçin Pensilanya’dan izin alacağım ki! İspat etmezse namerttir. Ben bu tür meselelerde sert konuşurum. Kimle gittim, ispat etmesi lazım. Çıkıp bunu açıklayacak, açıklamazsa namerttir. Veyahut çekilip gitsin. Böyle bir şey söz konusu değildir. Tayyip Erdoğan bir şeyi bir kere söyler. El vurup savurmak, bunlar kabadayılık işi değildir. Dersini almak istiyorsa da, yeri bellidir; gelip yanımızda ders alsın.” dedi.