Başkanlık sistemi referandumu öncesi kurulan Cumhur İttifakı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bugün yaptığı açıklamalarla sona erdi.

Hiçbir ittifakın diğer tarafın tahakküm ve dayatmasıyla, parmak sallamasıyla yaşayamayacağını vurgulayan Bahçeli, “Herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır. Seçimde kendi yolumuzu çizeceğiz. Her bölgede kendi adayımızla seçime gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Af tartışmalarına da değinen Bahçeli, tekliflerinin şartlı indirim olduğunu belirterek, “Teklifimizin arkasındayız, ısrarlıyız. Vazgeçmek yok, geri dönüş yok. Meclis’e güveniyoruz” açıklamasında bulundu.

Bahçeli’nin kritik bir konuşma yapacağı, her grup toplantısı öncesi basın mensuplarına dağıtılan konuşma metninin verilmemesiyle kendini belli etti.

Gazetecilerin yoğun ilgisi karşısında kürsüye çıkan Bahçeli, hiçbir ittifakın bir tarafın reddedilmesi, geri adıma zorlanması ve yok sayılmasıyla ayakta kalamayacağını vurgulayarak, “Bu kronikleşmiş süreci uzatmanın anlamı ve alemi yoktur. Herhangi bir ittifak beklentimiz ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır” dedi.

Bahçeli, Meclis’e sundukları af teklifine Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen eleştirilere isim vermeden de cevap verdi. Tekliflerinin tartışmasız arkasında olduklarını vurgulayan Bahçeli, MHP’yi kimsenin uyuşturucu satıcılarıyla yan yana anmasına izin vermeyeceklerini söyledi. “Bugün uyuşturucu baronlarının üzerine giden kimse yoktur. Hadi uyuşturucu baronlarının üzerine gidelim” çağrısında bulunan Bahçeli, “Ne bekleniyor kader kurbanlarından?” diye sordu.

Öte yandan, Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Yerel seçimler için herhangi bir ittifak beklentimiz, arayışımız, niyetimiz artık kalmamıştır” açıklamasıyla ilgili olarak “Gördük ki MHP kendisi için çok farklı bir tercih yaptı, saygı duyarız. Madem biz yolumuza diyorlar biz de herkes kendi yoluna” dedi.

Konuşmasında İslam ülkelerinin içinde bulunduğu durumu da eleştiren Bahçeli “Bugün İslam toplumları akıl, ahlak, adalet ve merhametten uzaklaşarak kahredici yozlaşmanın pençesine düşmüşlerdir” dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şu başlıklar öne çıktı:

İTTİFAK SÜRECİNİ UZATMANIN ANLAMI KALMADI: Hiçbir ittifak bir tarafın reddedilmesi ile geri adıma zorlanması ile yok sayılmasıyla, önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalınmayacaktır. Hiçbir ittifak pozisyon hatırlatmasıyla, zamana oynamayla, varlığını devam ve idare edilmeyecektir. Heyetler görüştü görüşmedi, yasal zemin vardı yoktu tartışmalarına son vermenin vakti gelmiştir. Bu kronikleşmiş süreci uzatmanın anlamı ve alemi yoktur. Parti olarak 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerine yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır. Zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkanı olmayacaktır. Oyalanmaya, umutlarla oynamaya lüzum da yoktur. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz. 31 Mart 2019 seçimlerine kendi adaylarımızla kendi amblemimizle katılıp, her seçim bölgesinde demokratik mücadelemizi yapacağız.

Erdoğan’ın Açıklamaları:

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, son günlerde MHP ile yaşadığı problemlere ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

MHP ile AKP arasındaki ayrımın önemli sebeplerinden birisi olan af tartışmasına da değinen Erdoğan, uyuşturucu baronlarını örnek göstererek “Efendim neymiş aldatılmış. Ne demek aldatılmış. 6-7-8 yaşındaki çocuk mu? Allah aşkına bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz?” diye konuştu.

Danıştay’ın ‘Öğrenci Andı’ kararına yönelik devam eden gündemi de değerlendiren Erdoğan, MHP’yi ırkçılıkla suçlarken “Bize göre milletimizin en büyük ve en etkili andı İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız. Türküm… Türküm ben. Ama şunu söyleyeyim ben Türkçü değilim. O başka bir şey bu başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır, yok” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

– AK Parti ve MHP iki ayrı partidir. Anlaştığımız hususlarda birlikte hareket ederken ayrıştığımız konularda kendi yolumuzu takip ederiz. MHP ile af, Danıştay, erken emeklilik gibi kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor. Biz ittifaka verdiğimiz önem sebebiyle değerlendirlerimizi yapıcı bir dille ifade etmeye çalıştı.

– Bizim siyaset tarzımızda da böyle bir uslüp yoktur. Af meselesi gündeme geldiğinde arkadaşlarıma talimat verdim. Böyle bir düzenlemenin milletin vicdanını rahatsız edeceğini gösterdi. Teklife sıcak bakmadığımızı anlatmaya çalıştık. Temel ilke devlet kendisine karşı işlenen suçları af yetkisine sahip olabilir ama kişiye karşı işlenen suçları af yetkisine sahip değildir.

– Bir defa şunu çok iyi anlamamız gerekiyor. Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil savranmaya mecburuz. Kalkıpta uyuşturucu baronlarıyla torbacılık yapanları bir araya getirmek ayrı ayrı değerlendirmek bunu anlamak mümkün değil. Biz baronlarla da torbacılarla da içenlerle de mücadele ediyoruz. Hiçbir dönemde uyuşturucuyla mücadelede bizim iktidarımız döneminde olduğu kadar yoğun bir mücadele verilmemiştir. Şu anda 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu var. Allah aşkına bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Efendim neymiş aldatılmış. Ne demek aldatılmış. 6-7-8 yaşındaki çocuk mu? Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz. Katillere mi kader mahkumu diyeceğiz. Hırsızlık, bunları yapanlara mı diyeceğiz. Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha fazla hırsızlık yapmaya devam ediyor. Biz  devlete karşı işlenmiş suçlarda ne yapılması gerekiyorsa yaparız. Biz devlet olarak bir katili affettiğimiz zaman maktulün ailesini bunu nasıl anlatacağız? Aynı şekilde emeklilikte yaşa takılanlar diye ifade edilen meselede ülkemizin kaldıramayacağı bir yükün fotoğrafı çıktı. Bunun kararını Meclis verecektir. Bizim kimseyi ne kurum ne de isim olarak hedef almamız söz konusun değildir. Sosyal medyadaki açıklamaların yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünüyor ve üzülüyorum.”

– Devlete karşı suçlarda yapılabilecek olanları yerine getirmeye gayret ederiz.

“Siz Türkçülük yaparsanız Kürt vatandaşın Kürtçülük yapma hakkı doğar”

– Andımız konusunda Türkiye’yi haketmediği bir tartışmaya sürükleyen bu karar bazı hastalıkların hala yaşadığını gösteriyor. Andın ilk halini, Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversiteleri perişan etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip yazmıştır. İnsanları kafataslarına göre sınıflandıran çalışmaları destekleyen bu kişi aynı zamanda Türkçe ezan zulmünün de mimarıdır. Bize göre milletimizin en büyük ve en etkili andı İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız. Türküm… Türküm ben. Ama şunu söyleyeyim ben Türkçü değilim. O başka bir şey bu başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır, yok. Her etnik unsur, kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Ama cılık cılık etmez, mesele bu. Sizin Türkçülük yapma hakkınız var o zaman benim Kürt vatandaşımızın Kürtçülük yapma hakkı doğar.”

Bozdağ ağladı

Erdoğan, Bahçeli ile AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ arasındaki tartışmaya da değindi. Erdoğan’ın Bozdağ’ı savunduğu bu kısımda AKP’li vekil gözyaşlarını tutamadı. Erdoğan’ın Bozdağ’ı ağlatan sözleri şöyle:

“Ben ayrımcı değilim diyeceksin, yıllarca bakanlık yapmış arkadaşımıza bir taraftan hakaret bir taraftan tehdit savuracaksın. Benim bakanımın arkasında bizler varız. Doğrusu bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti gerçekten bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok üzücüydü. Buna yol arkadaşımı feda edemem. Benim arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla alakası yok. Kökeni Kürt olabilir, bu millete hizmet etme aşkını yaşamış bir arkadaşımızdır. Neden hedef saptırıyorsunuz. Bu bakanımızın şehrine ve ülkesine büyük hizmetler yaptığına şahidiz. Hiçbir arkadaşımızın tehdit edilmesine göz yumamayız. Bizim Türklükle bir sıkıntımız yok.”

“Herkes kendi yoluna”

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Görüş farklılıklarımızın Cumhur İttifakı’na gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Biz Cumhur İttifakı’nı ülkemizin son yıllardaki en önemli kazanımlarından biri olarak görüyor ve gelceğe taşımak istiyoruz. Bu ittifaka zarar verecek hiçbir işin içerisinde olmadık, olmayız. Milletimizin emaneti olan Cumhur İttifakı’nı gündelik siyasi tartışmaların üzerinde tutumak istedik. Gördük ki MHP kendisi için çok farklı bir tercih yaptı, saygı duyarız. Söyleyeceğimiz tek şey yerel seçimlerde madem biz yolumuza diyorlar biz de herkes kendi yoluna deriz.”