Cumartesi Annelerinin 701. buluşması öncesi İstiklal Caddesi polis ablukasına alındı.

Toplanma noktası olan Hazzopulo pasajının kepenkleri de polis tarafından indirildi.

Sponsorlu

1995 yılından beri gözaltında kaybolan yakınlarını arayan ve her cumartesi Galatasaray meydanında toplanarak oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları’na 700. haftasında yasaklama gelmişti.

700. Hafta için Galatasaray Meydanı’nda toplanan yurttaşlara ise polis sert biçimde müdahale etmiş, gözaltılar yapılmış, buna rağmen milletvekilleriyle birlikte meydana giren Cumartesi İnsanları 700. hafta eylemine başlamıştı.

Bu hafta 701. hafta için yine toplanma çağrısında bulunan Cumartesi Anneleri’nin eylemi öncesi İstiklal Caddesi polis tarafından abluka altına alındı.

Cumartesi Annelerine engelleme

Galatasaray Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerlerle kapatılırken, çok sayıda TOMA konuşlandırıldı.

Cumartesi Anneleri, polis ablukasına rağmen, İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan Büyükparmakkapı Sokak’ta Cumartesi Annelerinin önünü kesti.

Yapılan görüşmede anlaşma sağlanamayınca kayıp yakınları burada oturma eylemine geçti. Basın açıklaması da engellemenin yaşandığı bölgede yapıldı. Açıklama sonrası Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları İHD İstanbul Şubesine döndü.

DİYARBAKIR’DAKİ EYLEME VALİLİK YASAĞI

Diyarbakır’da da kayıp yakınlarının saat 12.00’de Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlemeyi planladığı eylem valilik kararıyla yasaklandı.