CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Fetullah Gülen’in ABD’den usulüne uygun olarak istenmediğini belirtmişti.

İHA’nın haberine göre Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının farklı tarihlerdeki yazıları ile ABD’den Gülen’in iadesinin istendiği öne sürüldü.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Gülen’in ABD’den usulüne uygun şekilde istenmediğini ifade ederken, ”Madem usulüne göre istiyorsunuz, bana bunun belgelerini gösterin” demişti.

Sponsorlu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise “İade talebi ve ekleri ile tüm evrakın tercümesi Adalet Bakanlığındadır. İnce, Adalet Bakanlığına gidip bizzat bu belgeleri inceleyebilirsiniz veya vekillerinize incelettirebilirsiniz” açıklamasında bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı tarafından Gülen’in iadesine ilişkin olarak ABD’ye gönderilen yazıların örnekleri ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından iade evraklarının teslim alındığına ilişkin resmi yazılar ortaya atıldı.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından 19 Temmuz 2016 tarihinde ABD Adalet Bakanlığı Suç Bölümü Uluslararası İlişkiler Birimine yazılan söz konusu yazıda Fetullah Gülen’in geçici olarak tutuklanması isteniyor.

Muharrem İnce, ABD’ye gönderilen belgelerin tercümesinin yapılmadığını belirtirken, Adalet Bakanlığının gönderdiği yazılarda Türkçe’nin yanında İngilizce tercümelerinde olduğu görülüyor.

ABD’liler “teslim aldık” dedi

Dışişleri Bakanlığı tarafından 25 Temmuz 2017 tarihinde Adalet Bakanlığından yazılan yazıda “Fetullah Gülen’in iade evrakı Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığına 23 Temmuz 2017 tarihinde iletilmiş olup dosyaların teslim alındığına dair tutanak Washington Büyükelçiliğimizden alınmakta ilişikte takdim kılınmaktadır” ifadesi yer alıyor.