Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasakları döneminde cenazesi buzdolabında saklanan Cemile’nin babası tutuklandı.

İki Türk polisi ve bir zırhlı araç [Fotoğraf: Newsweek]
Cizre’de sokağa çıkma yasakları sırasında evinin önünde vurulduktan sonra cenazesi buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile’nin babası Ramazan Çağırga ile HDP Manisa Milletvekili Adayı Veysi Durgut’un da aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 5 Temmuz tarihinde düzenlenen eş zamanlı ev baskınlarında gözaltına alınan 30 kişiden 14’ü, emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi.

MA’nın aktardığına göre, 2016 yılında haklarında başlatın bir soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları öğrenilen 14 kişi, savcılık ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Hakimlik, 10 kişiyi ifadelerinin ardından serbest bırakırken, ilçede 4 Eylül 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında vurularak öldürülen ve cenazesi buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile’nin babası Ramazan Çağırga, 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Manisa’da milletvekili adayı olarak gösterilen Veysi Durgut ile Selamet Mat ve Osman Erkul’un tutuklanmasına karar verdi.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan 4 kişi, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Aynı tarihte gözaltına alınan 16 kişinin emniyetteki ifade işlemleri devam ediyor.

(Görüntüler Arşivden alınmıştır.)

[Via MA]