Çitos Efe olarak bilinin Efecan Koçyiğit

Ekranlarda ünlü olup istismar edilen çocuklar için bakanlık çalışma başlattı.

Bakanlık, Show TV’de yayımlanan ‘Çocuktan Al Haberi Ünlüler‘ programında ünlenen ve sosyal medyada kısa sürede yüz binlerce takipçiye ulaşan 6 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit gibi ekran yüzü olan tüm çocuklar için harekete geçti.

Bu temelde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bir kurul oluşturuldu.

“Çitos Efe” için internette başlatılan kampanya için ilk adım atıldı. Özellikle fazla kilolu olması ve her an çikolata, dondurma yemesi, sürekli yemekten bahsetmesiyle birlikte başlatılan kampanyada aile hedef haline geldi.

Sponsorlu

Küçük çocuğun ekrana çıkarılmasının ve sürekli yemek yedirilmesinin çocuk istismarı olduğu ifade edildi. Gelen şikayetler üzerine bakanlık, bir kurul oluşturdu.

Buna göre, oluşturulan kurulda, reklam filmlerinde, dizilerde, eğlence programlarında çıkan çocuklar tek tek incelenecek. Çocukların aileleri ile görüşülecek. Bu çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek, ekonomik anlamda sömürülmeleri önlenecek.

Çitos Efe’ye Psikolojik Destek Verilecek

Erzurumlu Efecan Koçyiğit’in ailesi ile görüşen bakanlık yetkilileri, Koçyiğit ailesini özellikle obezite konusunda uyardı. Efecan’ın doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, ekrana çıkan çocukların psikolojik olarak da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık yetkilileri aileden, okullar açıldıktan sonra Erzurum İl Müdürlüğü’ne gelerek görüşmelere başlamalarını da istedi.

Efecan’ın babası Şahin Koçyiğit, oğlunun sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve İstanbul’da tatilde oldukları dönemde özel bir hastanede, Erzurum’da ise Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çocuklarının kilosunu normal seviyeye indirebilmek için çalıştıklarını söyledi.

Şahin konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Aile Bakanlığı’nın bizimle ilgili bu girişimini gereksiz buluyoruz. Çünkü biz çocuğuyla çok ilgilenen bir aileyiz. Hem psikolojisini hem fiziksel sağlığını kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bakanlık asıl sokakta zorla dilendirilen çocuklarla ilgilense daha mutlu oluruz, hatta destekleriz. Ama tabii ki bilmediğimiz bir nokta varsa da görüşürüz. Erzurum’a döndükten sonra bakanlıktan uzmanlarla görüşeceğiz. Eksik kaldığımız yerler varsa tamamlarız.” şeklinde konuştu.

Efecan Koçyiğit: Çitos Efe Kimdir?

Çitos lakabı takılan Muhammed Efe Koçyiğit 2011 yılında dünyaya geldi. 6 yaşında olan Çitos Efe’nin sevdiği yiyecekler arasında; Ayran Çorbası, yoğurt çorbası tavuk pilav ve dolma var.

Yemek yemeyi çok sevmesinin yanı sıra, futbol oynamak ve spor yapmak da Çitos Efe’nin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.