Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 83 kişinin yaşamını yitirdiği orman yangınlarının tüm siyasi sorumluluğunu kabul ettiğini belirtti.

Çipras yaptığı açıklamada, “Sizi buraya kabinemin ve tüm Yunan halkının önünde bu trajedinin tüm siyasi sorumluluğunu aldığımı söylemek için çağırdım” cümlesini kurdu.

Başbakan Çipras, “Çok karmaşık duygular içindeyim… İnsanların beklenmedik ve haksız bir şekilde hayatlarını kaybetmesinin acısını ve ağırlığını hissediyorum. Aynı zamanda yaptığımız her şeyin doğru olup olmadığı konusunda da büyük ızdırap çekiyorum” şeklinde devam etti.

Muhalefet, felakete yeterince hızlı cevap vermemekle eleştirdiği Çipras hükümetine özür dilemesi için baskı yapıyordu.

Yunanistan Başbakanı, insanların yardımına zamanında koşamadıkları için itfaiyecilerin suçlanamayacağını söyledi. Çipras bölgedeki kaçak yapılaşma ile ilgili olarak hızlı şekilde adım atılacağını da belirtti.

Savunma Bakanı Kammenos: Bölgede yaşayanlar yangın felaketini körükledi

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, yangın bölgesindeki kaçak yapılaşmanın felaketin büyümesine yol açtığını öne sürmüştü. Kaçak yapıların ormanlık bölgeye çok yakın olması ve denize kaçış yollarını tıkamasının, can kayıplarını artırdığı iddia edilmişti.

BBC’ye konuşan Kammenos, bu yapıların kaçış yolları üzerine kurulmasının felaketi körüklediğini söyledi:

“Mati ve Atina’nın bu kıyısındaki yapılaşmaların çoğu ruhsatsız. Kıyıları kanunlara karşı çıkarak işgal ettiler. Bu trajedinin ardından sanırım artık kendileri ve aileleri için kurallara ve kanunlara uymamanın tehlikeli olduğunu anlarlar.”

Kammenos yangın felaketinin yaşandığı bölgeyi ziyaret etmiş, bölge halkı bakana tepki göstermişti.

[Via BBC News Türkçe]