Dövizde yaşanan ani yükselişler ardından akıllı telefon firmaları cihaz fiyatlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

İnternet araştırma

2018’in başından beri yüzde 25.2 zamlanan Dolar karşısında daha fazla bekleyemeyeceklerini ifade eden firma temsilcileri önümüzdeki aydan itibaren bütün telefonlara en az yüzde 20’lik kur zammı yapacaklarını duyurdu.

Yükselişe geçen döviz kuru, cep telefonu fiyatlarında da yüzde 20’lik bir zamma neden olacak.

Sponsorlu

Vatan’dan Emre Eser’e konuşan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, sektörün tamamının ithalatçı olduğunu ve kurdaki yükselişten olumsuz etkilendiklerini belirtti.

Turnacı, “Dolardaki artışı belli bir noktaya kadar tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ ELDE DE ZAM YAŞANACAK’

Cep telefonu parçalarının Uzakdoğu pazarından dolarla ithal edildiğini ifade eden Turnacı, “Buradaki arkadaşlarımız da maliyetleri artacağı için bunu fiyatlara yansıtacak. Dolayısıyla hem ikinci el pazarında fiyatlar yükselecek hem de tamir ve servis ücretlerinde bir artış yaşanacak” dedi.

Türkiye’deki cep telefonu satışlarının yıldan yıla azalmaya başladığını ve sektörün gittikçe daraldığını ifade eden Turnacı, hükümetten vergi indirimi talebinde bulunacaklarını açıkladı.

Cep telefonunun lüks olmadığını ve buradaki Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) haksız olduğunu öne süren Turnacı, “Kur bu seviyedeyken satışlarımız daha da düşecek. Pazarımız daralacak. Nasıl akaryakıtta kur nedeniyle yeni bir ÖTV modeline gidildiyse bizim için de aynı modelin uygulanmasını talep edeceğiz. Yoksa çok sayıda istihdam kaybı olacak” ifadelerini kullandı.