Çavuşoğlu, Suriye’deki durumu değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’deki durumun son 6 ayda Türkiye, Rusya ve İran’ın gösterdiği ortak çabanın sayesinde iyileştiğini söyledi.

Suriye darmadağınık (Foto: ibtimes)

Suriye konusunda açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Halep’ten başlayarak Rusya ile işbirliği yaptık ve ciddi başarılar elde ettik. Rusya sözünü tuttu. Zaman zaman hem hükümet güçleri, hem de muhalifler ateşkesi ihlal ediyor. Sonuçta İran’ı da garantör ülkelerinden biri olarak Astana sürecine dâhil ettik. Sonuç ortada, Suriye’deki durum, 6 ay önceki duruma göre iyileşti” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bu hafta sonu Antalya’da yapacakları görüşmede kendisiyle Rusya’nın BMGK’da veto ettiği ABD’nin Suriye karar tasarısını da görüşmek istediğini belirten Çavuşoğlu, “Dostum Lavrov ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendisi, Rusya’nın denenmiş uzmanlar ve kurumlar tarafından yapılacak (kimyasal saldırılarla ilgili) her türlü soruşturmaya açık olduğunu söyledi. Bana göre BM kurumları en denenmiş kurumlardır, bu nedenle Rusya bu inisiyatifleri desteklemeli. Görüştüğümüz zaman bu konuda Lavrov’u bilgilendireceğim” şeklinde konuştu.

Öte yandan,başta YPG ve ÖSO olmak üzere IŞİD’e karşı savaşan gruplar ABD ve Rusya gibi güçlü ülkelerden yardım aldı.

En son geçtiğimiz günlerde ABD destekli ve YPG’nin çoğunlukta olduğu karmaşık yapılanma şeklindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’in başkenti olarak bilinen Rakka’nın kontrolünü ele geçirmiş, IŞİD’in Suriye’deki son kalelerini de elinden almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, SDG’yi Rakka’dan dolayı övgüyle bahsetmişti.