İngiltere’nin Leicester kentinde yaşayan 34 yaşındaki bir kişi burnunu kapatıp hapşırığını tutunca boğazında yırtık meydana geldi.

Devamlı olarak hapşırığın tutulmamaya çalışılması uyarısını yapan doktorlar, basıncın dışarı çıkamaması nedeniyle boğazdaki yumuşak dokuyu yırtabileceğine işaret ediyordu. Nitekim böyle bir olay İngiltere’de meydana geldi.

BMJ Case Reports adlı bilimsel dergide yer alan uyarıda, hapşırık tutmanın kulaklara da zarar verebileceği, hatta beyin kanamasına yol açabileceği ifade edildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, boğazı yırtılan hastanın önce boynunda bir “patlama” hissettiği, hemen sonrasında da boğazında ağrı, yutma ve konuşma zorluğu yaşadığını söyledi.

Muayene sonucu, boyun ve boğazında şişme olduğu görülen hastanın hapşırığını tutması nedeniyle dokusunda hasar meydana geldiği belirlendi.

Çekilen röntgen sonucu, nefes borusundan kaçan havanın boğazındaki yumuşak doku ve boyuna gittiği öğrenildi.

[Via BBC]
Hasta, dokular iyileşene kadar yedi gün boyunca bir tüple beslenmek zorunda kaldıktan sonra daha sonra taburcu edildi.

Hastanın tedavi edildiği Leiceste’daki hastanenin Kulak Burun Boğaz bölümündeki doktorlar ise “Burun ve ağzı kapatarak hapşırığı durdurmak tehlikeli bir şey ve kesinlikle yapılmamalı” uyarısını yineledi.

[Via BBC Türkçe]