ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ı Oval Ofis’te ağırladı.

Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmede Trump’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

— Sizinle gurur duyuyoruz çok teşekkürler. Hepimiz için çok özelsiniz. Tüm bu insanlar hepsi sizin için mücadele etti savaştı. Uzun zamandır müzakere ettik, kesinlikle fidye ödemeyeceğimizi söyledik. Serbest bırakılmazsa çok kötü şeyler olacak dedik.

Sponsorlu

— Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle çok iyi ilişkimiz var. Bu olayın daha önce çözülmemiş olmasına çok şaşırdım. Obama yönetimi bu olayı çözemedi.

‘TÜRKİYE İÇİN DE KOLAY BİR DURUM DEĞİLDİ’

— Bu ülkeyi bir bütün hale getirdiniz. Neler yaşadığınızı biliyorum. Türkiye için de kolay bir durum değildi. Bir çok şey yaşanıyor. Erdoğan’a bunu mümkün kıldığı için teşekkür ediyorum. Onun için de kolay değildi.

‘TÜRKİYE İLE ESKİYE DÖNECEĞİZ’

— Eve dönmüş olmanız büyük bir şeref. Bir daha Türkiye’ye gider misiniz diye sormak istemiyorum. Türkiye ile sıkıntılı ilişki vardı, eskiye döneceğiz

— (Brunson’un serbest bırakılmasının zamanlamasına dair soru üzerine) Ekonomi karmaşık bir durum, bu tamamen rastlantısal olaylar. Dünyanın bazı bölgelerinde yaşananları biliyorsunuz. bunun tamamen rastlantı olduğunu düşünüyorum.

Erdoğan’a Bir Kez Daha Teşekkür Etti!

Erdoğan’ın “Türk yargısı kararı bağımsız bir şekilde verdi” açıklamasında rağmen Cumhurbaşkanı’na teşekkürünü yineleyen Trump, “Türkiye için de kolay bir durum değildi. Erdoğan’a bunu mümkün kıldığı için teşekkür ediyorum. Onun için de kolay değildi” açıklamasında bulundu.

Trump, Brunson’un serbest bırakılmasının zamanlamasına dair bir soru üzerine “Ekonomi karmaşık bir durum, bu tamamen rastlantısal olaylar. Dünyanın bazı bölgelerinde yaşananları biliyorsunuz. bunun tamamen rastlantı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Brunson ise Trump’ın “Bir daha Türkiye’ye gider misin diye sormak istemiyorum” sözlerine “25 yıldır orada yaşıyoruz, Türkiye’yi ve Türk insanlarını seviyorum” karşılığını verdi.

İşte o kritik görüşme: