Vücudumuzda yer alan organlarımıza fayda sağlayacak ve onları koruyacak bir çok besin kaynağı doğada mevcut.

Doğada yer alan çoğu sebzenin vücudumuzun belli bölgelerindeki organlarımıza iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmış.

1Fasulye ve böbrek arasındaki benzerlik

Fasülye ve Böbrek

Tam bir protein ve vitamin deposu olan Fasulye, böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olan sağlığımız açısından önemli bir besin kaynağıdır.

2Beynin doğal şekli cevizin iç kısmını andırıyor.

Ceviz ve Beyin

Omega 3 açısından zengin olan cevizin, beyin sağlığına oldukça etkisi var.  Bedenimiz omega -3’ü üretmediği için ihtiyacımızı ceviz gibi besin kaynaklarından sağlamalıyız.

3Şeker Pancarının Faydaları

Şeker pancarı ve Pankreas

Yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre, pancar özünün çoklu organ tümorlerine engel olduğu saptanmış. Bu yapılan çalışmalar neticesinde Pankreas kanserini tedavi etmek için pancar menşeli ilaçlar üzerinde çalışılmaktadır.

4Kerevizin Faydaları

Kereviz ve Kemik

Kereviz, romatizma gibi kemik hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunur. Doktorlar kemik hastalığı olan kişilerin kereviz tüketmesini tavsiye ediyor.

5Mantarın Faydaları

Kulak ve Mantar

Ülkemiz doğa mantarları açısından hem tür hem de çeşit olarak bir zenginliğine sahip. Bazı mantar çeşitleri kulak enfeksiyonuna iyi geliyor.

6Avokadonun Faydaları

Avokado ve Rahim

Avokadonun içinde bulunan folat maddesi sayesinde rahim ağzı kanserine karşı önlem alarak bu hastalığa karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.

7Havucun Faydaları

Havuç ve Göz

Göze iyi gelen bir çok bitki var bunlardan biri olan havuç göz sağlığı için vazgeçilmez bir besin kaynağı. Havucun içinde bulunan beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için hayatı öneme sahip.