İran’da tutuklu bulunan ve her an idam edilebileceği belirtilen Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, infazı engellemek için mücadele edenlere, cezaevinde çekilen görüntülü mesajla seslenmişti.

Ramin Hossein Panahi

Panahi’nin annesi Şerifa Zarini, “Yalvarırım bu idama engel olun” çağrısında bulunarak İnsan Hakları savunucularına Panahi’ye yönelik idam kararını engellemelerini istedi.

Panahi aile de idam kararına çarptırılan ilk kişi değil. 6 yıl önce Enver adlı kardeşi de idam cezasına çarptırıldı. Panahi ile yakalanan bir kardeşi 9 yıl hapis cezasına çarptırılıken bir diğer kardeşi de daha önce öldürülmüştü.

İdam kararını iptal etmek için Uluslararası Af Örgütü’nün başlattığı kampanya 67 bin imzayı geçerken, önceki gün de Türkiye’de birçok yazar ile gazeteci, aktivist Panahi’nin ölüm cezasının durdurulması için imza kampanyası başlatmıştı.

Anne: Yalvarırım bu idama engel olun

Panahi’nin annesi Şerifa Zarini evvelsi gün sosyal medya üzerinde paylaştıkları görüntüde, “Yalvarırım bu idama engel olun” diyerek dünyanın dört bir tarafındaki bütün İnsan hakları savunucularına Panahi’ye yönelik idam kararını engellemelerini istedi.

Anne Zarini, oğlunun hayatından endişe ettiğini belirterek, “Oğlumu çok kötü fiziksel koşulları olan bir hücrede tutuyorlar. Oğlum hasta ve tedavisi için hiçbir şey yapılmıyor. Oğlumu kurtarmak için herkes harekete geçmeli. Onun idamını engellemek için herkes elinden geleni yapmalı” dedi.

Dünkü görüşmeden sonra anne Zarini, “Ramin’in görüşüne gittim. Durumu iyi değil. Sağlıksız. Daha önce de görmüştüm. Durumu iyiydi. Ama bu kez öyle değil. Ramin’e sahip çıkın, durumu iyi değil. Kalbinden ve gözlerinden rahatsız. İğne vuruyorlar. Ramin iyi değil. Lütfen sahip çıkın” çağrısında bulundu.

Panahi’nın babası da, “Yaşlıyım hiçbir şey yapamıyorum, bedbahtım, çaresizim” feryadında bulundu.

Ramin Hüseyin Panahi kimdir?

Avukatının ifadeleriyle: “Ramin, 24 yaşında, genç bir politik aktivist. Kürdistan Komala Partisi’nin bir üyesi. Bundan bir yıl dört ay önce, Komala’nın üç üyesiyle birlikte Süleymaniye’den çıkıp İran’ın batısında, Kürdistan bölgesinde bulunan memleketi Sine kentine doğru, anne-babasını görmeye geliyor. Fakat Sine’ye yakın bir bölgede Pasdaran’ın (İran Devrim Muhafızları Ordusu) pususuna düşüyorlar. Pasdaran, Ramin’in de bulunduğu araca ateş açıyor ve yanındaki üç komala peşmergesini öldürüyor. Ramin ise yaralanıyor. Ramin’in elinde silah yoktu ve silahla yakalanmadı. Fakat Ramin, İran İslam Cumhuriyeti’ni yıkmakla, ceza kanununun 182. maddesini ihlal etmekle suçlanarak tutuklandı. İran’da İslam Cumhuriyeti’ni yıkmaya silahlı teşebbüsün cezası ise idamdır.”

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Ramin Hossein Panahi ile ilgili görsel sonucu

24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanmıştı.

Panahi İran rejimince yakalandığında günlerce işkence gördü, aylar sonra çıkarıldığı mahkemede ise “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” idam cezasına çarptırıldı.

O dönem Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin 3 Mayıs’ta idam edileceğinin açıklamasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son verdi.

Birçok sivil toplum örgütü yaptıkları açıklamalarla İran güçlerini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı. Özellikle idamdan bir gün önce yapılan kampanyalar neticesinde idam kararı askıya alındı. Ancak karar toptan kaldırılmadı.

Son olarak Panahi’nin kardeşi, cezaevi yetkilerinin kendilerine ağabeyinin Salı günü yani 4 Eylül’de idam edileceğini bildirdiklerini ifade ederek, duyarlılık çağrısında bulundu.