Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP 5. Olağan Kadın Kolları Kongresi’nde HDP’yi kast ederek “Parlamentoya girsinler diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler” şeklinde konuştu.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, “HDP parlamentoya girsin diye destek verenler hesap verecek” cümlesini kuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Senin gibiler bu halkı çok tehdit etti. Hepsi geldi geçti. Sen de gideceksin” şeklinde tepki gösterdi.

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, sosyal medya hesabı Twitter’da “Senin gibiler bu halkı çok tehdit etti. Hepsi geldi geçti. Sen de gideceksin. Ama bu halk hep burada olacak” paylaşımını yaptı.

Öte yandan Twitter’da açılan #HDPyiDestekliyoruz etiketi Türkiye gündeminde birinci sıraya yerleşti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP 5. Olağan Kadın Kolları Kongresi’nde konuşmuş ve şunları söylemişti:

“Bu devlet kime şefkat göstereceğini kime de kadife eldivenin içinde demir yumruğunu indireceğini çok iyi biliyor. Parlamentoya girsinler diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler. Nereye gizlenirse gizlensinler. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar. Sırtlarını kime dayarlarsa dayansınlar. Alçaklardan katliamların hesabın muhakkak soracağız”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temeli yaptığı yazılı açıklamada Erdoğan’ın HDP’lileri tehdit etmesine karşı tepki gösterdi.

Temelli yaptığı açıklamasında, “HDP’nin 6 milyona yakın seçmenini ve aileleri ile birlikte 20 milyona yakın yurttaşımızı açıkça tehdit eden bu ifadelerin demokratik siyaset kültürü ile alakası yoktur.” cümlesini kurdu.