Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen faiz artırımına giden Merkez Bankası’nın attığı adımı ‘gerekli’ olarak değerlendiren Albayrak, 3 yıllık iş planının da hazır olduğunu belirtti.

Albayrak, “Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı. Şimdi sıra mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi konularında 3 yıllık iş planımız olan Orta Vadeli Program’ın açıklanmasında. OVP’yi 20 Eylül’de açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Sponsorlu

Merkez Bankası’nın son kararının ardından “bağımsızlık” tartışmalarının kapandığını ve bundan sonra bu konudaki tartışmaların hiçbir gerçekliği ve karşılığı olmayacağını ifade eden Albayrak, ekimden itibaren enflasyonda da dengelenme ve aşağı yönlü trendin gözlemleneceğini dile getirdi.

Albayrak’ın Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu’na yaptığı açıklamalar şöyle:

“3 yıllık plan hazır”

“Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı. Bundan sonra da ihtiyaç duyulduğunda sıkılaşma yönünde yeni adımlar atacağı mesajını verdi. Şimdi mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi konularında 3 yıllık iş planımız olan OVP’nin açıklanmasıdır. 20 Eylül’de açıklayacağız.”

“Dengelenme ekimde”

Para politikaları ile mali politikalar uyumlu ve koordinasyonlu şekilde uygulanıyor. Ekimden itibaren enflasyonda da dengelenme ve aşağı yönlü trendi gözlemleyeceğiz.

“Gündem enflasyon”

Türkiye’nin ana gündem maddesi ekonomi, ekonomi yönetiminin ana gündem maddesi de enflasyon ve faiz ile mücadeledir.

“Spekülasyonlarla güçlü mücadele”

Kur bahanesi ile, fiyatlarda spekülatif artışlar ve fırsatçılık asla kabul edilemez. Farklı kurum ve kuruluşların bünyesinde kurulacak birimlerle bu spekülatif girişimleri denetleyecek ve önüne geçeceğiz.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Erdoğan’ın faizin artırılmasını doğru bulmadığını belirtmesi ardından dakikalar sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıklamıştı.

Merkez Bankası, Erdoğan’ın açıklamalarının aksine bir tutum ortaya koyarak politika faizini 6.25 puan artışla yüzde 24’e yükseltmişti.