1 Eylül Perşembe günü belediyelere kayyum atanmasını kolaylaştıran, çok sayıda kamu personelinin meslekten ihracına yol açan ve yurtdışındaki Gülen cemaati okullarının diplomalarını iptal ettiren yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Olağanüstü hal kapsamında kamu personellerine ilişkin tedbirlerin alınması başlığıyla yayımlanan 672 sayılı KHK Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirildi. Daha öncede yayımlanan bazı KHK’lar ile bir çok kurum kapatılmış ve çok sayıda kamu görevlisi görevden uzaklaştırılmıştı.

672 sayılı KHK ile Başbakanlık, TBMM, Sayıştay, BDDK, Diyanet, RTÜK, TMSF, TRT, KOSGEB, Tübitak, SGK, İŞKUR, Emniyet, GAP, TÜİK, TSK gibi kurumlarda çalışan vali, yasama uzmanı, eğitim uzmanı, vali yardımcısı, mühendis, Kuran kursu öğreticisi, müezzin kayyım, müftü, polis memuru ve jandarma olarak görev yapan on binlerce kişi Gülen cemaati ile bağlantısı olduğundan çalıştığı kurumdan ihraç edildi.

Sponsorlu

İstanbul'da görev yapan Türk polisleri [Fotoğraf via Independent]
İstanbul’da görev yapan Türk polisleri
[Fotoğraf via Independent]
Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yeni KHK ile bazı belediyelere yerel mülki idare amirlerinin (vali, kaymakam vb.) emriyle terör örgütlerine veya MGK tarafından düzenlenen devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan; belediye başkanları veya benzeri ünvanlara sahip seçilmiş kişilerin yerine kayyum atanabilecek.

Kayyum Nedir?

Belli kurallar etrafından bütünleştirilmiş yasalarla belirlenen bazı durumlarda, başkasına ait bir işi görmek veya bir malı idare etmek için tayin edilen kişiye verilen unvan. 

Kararname ile yurtdışında bulunan bazı cemaat okullarının diploması da iptal edildi.

1 Eylül 2016 günü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni KHK’da yer alanların ihraç listesine buradan ulaşabilirsiniz.