Başbakan Binali Yıldırım TV kanallarının canlı yayınına katıldı.

Başbakan Yıldırım sabahın erken saatlerinde TV kanallarının ortak canlı yayınına katıldı.

Yıldırım, en önemli gündem konularından biri olan IKBY Bağımsızlık Referandumu konusunda Türkiye’nin planlarından bahsetti.

Başbakan, “Savaşa girmiyoruz, tedbir alıyoruz” cümlesini kullanarak Türkiye’nin Barzani yönetimine karşı uygulayacağı konulardan bahsetti.

İşte Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

“Türkiye Hiçbir Şekilde Referandum Sonucunu Tanımayacaktır”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’ye gelişi öncesi, Atatürk Havalimanı’na ilk kez Federal Kürdistan bayrağı asıldı.
  • Referandum dünyanın tüm uyarılarına rağmen inatlaşmaya gidildi ve referandum yapılıyor. Bu gayrimeşrudur, sonuçları hiçbir şekilde tanınmayacaktır. Var olan kaosu, krizi ve sorunları daha da artıracaktır. Orada yaşayan Kürtleri, Arapları, bütün farklı etnik gruptaki insanların geleceğini düşünmeden oradaki bölgesel yönetimin kişisel ihtiraslarıyla alınmış karardır. Daha fazla gözyaşı kararı verilmiştir. Türkiye elini kolunu bağlayıp bekleyecek değildir.

“Sıcak Çatışma Zemini Hazırlanmıştır”

  • Kararlar üç grup altında ele alınacak. Ekonomik boyuttaki karar, siyasi-diplomatik, üçüncü güvenlik ve askeri boyut. Dün itibariyle Bağdat, bizimkine benzer bir toplantı yaptı ve karar aldılar. Başta İran ve Türkiye olmak üzere muhatabın kendileri olduğunu, ilgili ülkelerin verecekleri kararda muhatabın Bağdat olması gerektiği bilgilendirmesi yaptılar. Kriz artık zirve yaptı dönülmez noktaya geldiği için bundan sonrası hoş olmayan sürecin başlangıcı. Referandumu yapma inadı sıcak bir çatışmaya zemin hazırlamıştır. Bunun da bedeli oradaki günahsız sivil insanlara olacaktır. Irak merkezi yönetimini daha fazla doğrudan muhatap alarak kararlarımızı vereceğiz.

Sınır Kapıları Peşmergenin Elinde Olduğu İçin Zorluk Var

  • Geç olmadan adımları atacağız, çalışma yapılıyor. Gerek hava sahası, gerek sınır kapılarının nasıl yönetileceği… Burada zorluklar var, biri sınır kapılarında peşmerge oranın yönetiminde. Irak teslim etmelerini istedi, oradaki gelişmeleri takip etmemiz lazım. Bağdat’la daha sıkı bir diyalog içinde bu süreci yürütmemiz gerekiyor.

“Meşru Otorite: Bağdat’tır”

IRAK ordusuna ait tanklar
  • Bizim hedefimiz bölgede yaşayan insanlar değil. Bizim ulusal güvenliğimize karşı tehdit olarak gördüğümüz bu referandum konusunda inat edenlerdir. Kürtlerle bunları birbirinden ayrı tutalım. Ayrımcılık hareketinin kışkırtılmasına karşıyız. 40 yıldır bunun bedelini ödüyoruz. PKK ile mücadeleyi ayrımcı, bölücü harekete karşı yapıyoruz. Sınır kapıları ve havalaalanları merkezi hükümetin sevk ve idaresindedir. Petrol boru hatları da bunlara dahil. Bizim alacağımız kararlardaki meşru idare otorite Bağdat’tır, merkezi hükümettir.

“Tampon Bölgeyi Konuşmak İçin Henüz Erken”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi haritası
  • İşin askeri boyutu bizim aldığımız kararlara karşı biz engelleme oluşursa tabii ki biz gerekli güvenlik tedbirlerini almak zorundayız. Bunu da Irak merkezi hükümetinin koordinasyonuyla yapacağız. Türkmenlere karşı büyük bir yok etme hareketi başlatılırsı buna da duyarsız kalmamızı kimse beklemesin. Tampon bölgeyi konuşmak için erken. Tedbirlerimizi alıyoruz. Durup dururken bir maceraya girmeyiz. Ülkemizin menfaatlerine halel getirecek durum olarsa karşılığını hiç gecikmeden veririz.

“Bugün Herşey Değişti”

  • Bugün artık dün yok, her şey değişti. Irak’ın tamamında dış ilişkilerde merkezi hükümet tüm haklarını kullanacağını söyledi. Bu çatışma riskini beraberinde getiriyor. Ama bunun kararını verecek olan Bağdat. Her türlü eylem, kalkışma anında karşılığını görecek.

“Barzani Kişisel Nedenlerden Dolayı Bu Adımı Attı”

Erdoğan, Barzani’yle İstanbul’da biraraya gelmişti [ARŞİV]
  • Barzani’nin kişisel nedenlerinden bu adımı attığını düşünüyorum. Gelecek yıllarda seçimi var. Bugüne kadar orada parlamentoyu toplayamıyor, otorite sıkıntıları var. İşler yolunda gitmezse gaz verenler hiç tanımazlar. Yine geleceği çalacağı kapı burasıdır.