Başbakan Binali Yıldırım, Irak’ın davetine iştirak edecek.

DHA’nın haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım’ın pazar günü bir günlüğüne Irak’a gidecek.

Başbakan Binali Yıldırım ve IKBY Başkanı Mesut Barzani [via ARŞİV 2016]

Başbakan Binali Yıldırım, daha önce Irak Başbakanı Haydar el İbadi’den aldığı davet üzerine Irak’ın başkenti Bağdat’a gidecek. Yıldırım’ın Bağdat ziyareti çok kritik bir zamanda yapılmasından dolayı önem arz ediyor.

IKBY’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu sonrasında Türkiye ve Irak IKBY’ye karşı ortak adım atma kararı almıştı.

Sponsorlu

Yıldırım’ın gideceği Bağdat’ta Irak Ordusu ve Haşdi Şabi birliklerinin yanı sıra istihbarat birimleri de kentte sıkı güvenlik önlemi aldı.

Edinilen bilgilere göre olası terör saldırılarına karşı polis köpekleri ile aramalar yapıldı, caddelerde hiçbir aracın uzun süre park etmesine izin verilmiyor.

IŞİD’in olası saldırına karşı kentte operasyonlar düzenlenirken, başkentteki tüm önemli otellerin giriş çıkışları özel komando birlikleri tarafından kontrol altına tutuluyor.

Ziyarete 24 saatten fazla bir süre varken, otellere giriş yapanların üst araması yapılıyor. Araçlar ise eğitimli köpeklerle didik didik aranıyor.

Cuma günü kentteki tüm camilere namaz kılmaya gelenler, güvenlik güçleri tarafından arandıktan sonra camiye alınmıştı. Diğer günlerde de önemli camilerde aynı uygulamanın devam ettiği aktarılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet IKBY’yi ziyaret etmişti. Mesut Barzani, peşmergelerle birlikte Yıldırım’ı bilgilendirirken. [via ARŞİV]
Öte yandan Irak Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı Osman Ganimi, DHA Muhabi İrfan Sapmaz’a verdiği röportajda Kerkük’e yönelik sert açıklamalarda bulundu.

Ganimi, özellikle IŞİD’in temizlenmesi yönünde mesajlar da vermiş ve Peşmerge güçlerinin IŞİD’e destek çıktığını açıkça dile getirmişti. Ganimi bu yöndeki rahatsızlığını sert şekilde ifade etmişti.

[via DHA]