Mesud Barzani’nin yetkileri devredildi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani’nin yetkilerinin hükümet, Parlamento ve Adalet Konseyi’ne devredilmesi kararı, Parlamento’da yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla kabul edildi.

20.18 KBY Parlamentosu Barzani’nin görevden ayrılmasını onayladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin portresi

1 Kasım’da görev süresi dolan Mesud Barzani’nin başkanlık yetkilerinin hükümet, Parlamento veya Adalet Konseyi’ne devredilmesini oy çokluğuyla kabul edildiği aktarıldı.

Sponsorlu

Aktarılan bilgilere göre, Parlamento’da ayrıca KBY Başkanlık Divanı Kurumu’nun da lağvedilmesine karar verildiği belirtildi.

Mesud Barzani, yaptığı açıklamayla, “Birçok demokrat, barışçıl bir şekilde hak talebinde bulundu ama saldırıya maruz kaldılar. Bir Peşmerge olarak görevime devam edeceğim. Ben de Peşmerge Mesud Barzani olarak milletimizin içerisinde ve aziz peşmergelerle halkımızın doğal hakları için mücadele etmeye ve milletimizin kazanımlarını korumaya devam edeceğim. Peşmerge IŞİD efsanesini kırdı. Eğer peşmerge olmasaydı Musul kurtarılamazdı.” dedi.

Mesud Barzani, bugün Parlamento’ya gönderdiği mektupta, 1 Kasım itibarıyla sona erecek başkanlık görevine “devam etmeyeceği ve süresinin uzatılmasını da kabul etmediğini” bildirerek istifa etmişti.