Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ve eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani

Barzani ve Talabani’nin ‘bağımsızlık referandumu’ tarihinin belirlenmesi için ortak komisyon kuracakları iddia edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin başkanlığında Erbil’de bir araya gelen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyelerinin, Irak’tan ayrılmak için yapılacak olan bağımsızlık referandumu, Kerkük’te IKBY bayrağının kamu binalarına asılması ve bölgenin iç meselelerini ele aldıkları yer aldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrasında yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Toplantıda, Kürdistan’daki bağımsızlık referandumu her iki taraf arasında detaylı bir şekilde ele alındı. Herkesin katılım gösterdiği bir komisyonun kurulması, referandum tarihinin belirlenip, nasıl yapılacağını anlatan bir mekanizmanın oluşturulması ve diğer siyasi partilerle meselenin görüşülmesi için her iki partiden oluşan ortak bir komisyonun kurulmasına karar verildi.”

Ortak olarak yapılan açıklamada, Kerkük’te bulunan kamu binalarına IKBY bayrağı asılması konusunda ise şu cümleler yer aldı:

Sponsorlu
“Her iki taraf da Irak merkezi hükümetinin 140. maddenin uygulamaya konulması konusunda sorumluluk üstlenmediği kanaatindedir. Nasıl Irak merkezi hükümetinin Kerkük’te bayrağını göndere çekme hakkı varsa, aynı şekilde IKBY’nin de hakkı vardır. Anayasa açıkça, Kerkük ve birkaç bölgenin ihtilaflı yerler arasında olduğunu işaret ediyor. Bu yüzden IKBY bayrağının dalgalandırılması yasal ve anayasaya göredir.”
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani

Ne Olmuştu?

Türkmen ve Arap üyelerin boykotu sonucu, 26 Kürt üyenin katılımıyla toplanan Kerkük İl Meclisi’nde geçtiğimiz haftada yapılan oylamada kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı alınmıştı.

Irak meclisi ise bu kararın alınmasından bir kaç gün sonra Kerkük’teki kamu kurum ve kuruluşlarına yalnızca “Irak bayrağı” asılması yönündeki kararı onaylamıştı.

Kaynak: Sputnik