Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani, “Referandum milletin kararıdır. Hiç kimse veya hiçbir güç iptal edemez”  dedi.

Mesut Barzani, Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi’yi kabul etti. İkili arasında yapılan görüşme sonrası başkanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede Irak’taki siyasi gelişmelerin yanısıra KBY bağımsızlık referandumu ve yankılarının ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, her iki tarafın da “istikrar ve güvenliğin sağlanması, şiddetten uzak durulması ve tırmanan siyasi gerginliğin yatıştırılması” konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

Sponsorlu

Başkanlık Danışmanı Hemin Hewrami’nin aktardığı bilgilere göre; görüşmede, Barzani’nin Cuburi’ye, “Referandumun iptal edilmesini düşünmeyin çünkü bu milletin kararıdır, hiç kimse veya hiç bir güç böyle bir karar veremez” dedi.

Ayrıca Hewvrami, Barzani’nin, “Açık bir ajandayla belli bir süre içinde Bağdat ile diyaloğa hazır olduğunu, ayrıca referandum sonrası dönem üzerinde Bağdat’la diyalog ve sabırla bir sonuca varmak istediklerini” söylediğini aktardı.

Öte yandan dün Mesut Barzani Süleymaniye’de Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları Usame Nuceyfi ve İyad Allawi’yi kabul etmişti. Görüşmede şu 4 maddede mutabık kalındığı aktarılmıştı.