Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede Meclis’ten 4 isim yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) milletvekillerinden Berat Albayrak, Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede görev alacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM’den yeni kabineye giren milletvekilleri oldu.

Yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde milletvekillerinin bakan olabilmeleri için milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor. Bu dört isim de ancak AK Parti milletvekilliği görevinden istifa ederek yeni kabinede görev alabilecek.

Meclis’ten kabineye giren dört isim önceki kabinede de yer almıştı. Gül, Soylu ve Çavuşoğlu bakanlıklardaki yerini korudu.

Eski hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev alan Berat Albayrak ise Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alarak kabinede kalmaya devam etti.

Öte yandan, Dolar/TL ve Euro/TL döviz kurları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasının ardından sert biçimde yükseldi. Dolar kısa zamanda %3’ten fazla büyüyerek 4.74’ün üzerine geçti. Euro ise TL karşısında %3’ten fazla değer kazanarak 5.55 seviyesinin üstüne çıktı.

AKP’nin bu listeye göre milletvekili sayısı 295’ten düşerek 291 olacak. Ayrıca BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de istifasıyla bu sayı 290’a inecek.

Cumhur İttifakı’ndaki vekil sayısı ise 344’ten 340’a düşecek.