Bahçeli’nin özel bir TV kanalında yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuk olduğu canlı yayında ittifak yaptığı AKP’yi hedef aldı.

Erdoğan ve Bahçeli

MHP Lideri Bahçeli, “MHP’nin yok farz edilmesini kabul edemeyiz. Bizi kimse kullanamaz, satın alamaz, Davutoğlu’nun hatalarına düşerlerse her şey biter” dedi.

İşte Bahçeli’nin konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

“MHP’nin yok farz edilmesini kabul edilemeyiz. Bizi kimse kullanamaz, satın alamaz.

MHP, bugüne kadar ki çabalarında cumhurbaşkanlığı sisteminin içerisinde bakan veya cumhurbaşkanlığı yardımcıları olarak herhangi bir talep düşünemez, aklına da getiremez.

MECLİS ÇOĞUNLUĞU SAĞLANAMAZSA…

Devlet Bahçeli ve Yusuf Halaçoğlu Meclis’te konuşuyorlar.

Meclis çoğunluğu sağlanamazsa farklı partilerle temas kurulabilir. Ama bunun Cumhurbaşkanı tarafından koalisyon olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Bunun adı anca uzlaşma olabilir.

Davutoğlu’nun batağına düşerlerse her şey biter. “

BİZ 26 AĞUSTOS’U DAHA DOĞRU BİR TARİH OLARAK GÖRDÜK

Bahçeli, 24 Haziran tarihinin ise hükümet cephesinden geldiğini vurgulayarak ”26 Ağustos aynı zamanda da Kurban Bayramı’nın öncesi ve sonrasını kapsayan bir tarih. Seçimlerin daha sağlıklı olabilmesi ve biraz daha erkene alınmasıyla daha verimli çalışma yapılacağı düşüncesiyle 24 Temmuz olarak ifade ettiler” değerlendirmesinde bulundu.

YENİKAPI BİZİM DEĞİL, AKP’NİN MİTİNGİYDİ

”Türkiye’nin maalesef siyasi kültürü bu yöne gitmiş. Kimse olumlu ve geleceğe yönelik bir şey düşünmüyor. Kimsenin haysiyeti ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Gidebilir(Çiller). Bizi de davet ettiler. Bu miting AK Parti’nin mitingidir. Benim bir katkım yok bu mitinge. Cumhur ittifakı demek iki ayrı partiyi birbirinden tamamen soyutlayarak yorumlarsanız böyle bir toplantıya bizim katılmamız bize ne kazandırır. Geldiler, büyük alkış aldılar gittiler. MHP’nin buna ihtiyacı yok”

DAVUTOĞLU’NUN HATALARINA DÜŞERLERSE HER ŞEY BİTER

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu

”Sayın Recep Tayip Erdoğan beyi destekleyeceğimizi ifade etmişiz. Hal böyle olunca yürtmenin başı seçildiği takdirde Recep Tayyip Erdoğan’dır. TBMM içerisinde güçlü bir MHP olmasını istiyoruz. Hükümeti nasıl kuracaksa kurar, o onun işi. Ahmet Davutoğlu’nun hatalarını yaparlarsa her şey biter. Tuğrul Bey’e teklifte bulundu. Meral Akşener kabul etmediklerini ifade ediyorlar. Ne yapacağız biz, bu kadar mücadele veriyoruz.”

”AK PARTİLİ ADAYLARA ÇOK SERT TEPKİ”

Bahçeli, daha önce fitne vurgusu yaptığı konuşma hatırlatılınca, ”Cumhur ittifakında nifak uyarım Ak Parti adaylarına yöneliktir. Ak Parti Kayseri’deki istişare ve toplantımızda kullandığımız bir kelimedir. O AK Parti adaylarına yöneliktir. AK Parti’nin bunu bilmesi ve görmesi lazım. MHP’nin oradaki temsilini sürekli eleştiriyorlar. Başka türlü söylemler kullanıyorlar. Ama sayın Cumhurbakanı’nın adaylığını konuşmuyorlar. Bir tanesi daha var MHP’nin büyük kurltayında MHP’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan dedim. Yapılan konuşmalarda ‘bir MHP’yi neden taşıyalım, güçlü bir AK Parti’yi yaratalım.’ Hiç ağızlarından cumhurbaşkanı adayı çıkmıyor. Bunlar her yerde 3-5 tane var” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Bahçeli, Erdoğan’ın ‘Meclis çoğunluğu sağlanamazsa ittifaklar arasında koalisyon düşünülebilir yorumu sorulması üzerine, ”Bu cumhurbaşkanının, herhangi bir siyasi parti ve onun genel başkanı ile cumhurbaşkanının, yetkisini paylaşması gibi bir anlayış söz konusu değil. Meclis’te uzlaşı içerisinde faaliyetlerimi sürdürürken, beklenen orana ulaşamadıysa bir takım faaliyetlerini yerine getirebilmesi için destek arayabilir. Bu koalisyon değil bir uzlaşma, işbirliği olabilir. Koalisyon yapması söz konusu olamaz. ‘koalisyon ifadesinin kullanılması da doğru değildir” cümlelerini kurdu.

301’İN ALTINDA KALINIRSA BİR ÇÖZÜM BULUNUR

Bahçeli, ”301’in altında olursa meclis bir çözüm yolu bulur. Cumhurbaşkanı da kendisi de çözüm bulabilir. Memleketi kaosa götürmek olmaz. Güçlü bir meclis güçlü bir MHP böyle bir durumda Meclis’te olursak sorun kalmaz. Şu şöyle olursa diye yorum getirmek mümkün değil. Halk hagisine oy verecek, o oylar nasıl dağılacak bunlar belli değil. Erken tahmine gerek yok. MHP’ye baraj sorunu diyen kamuoyu araştırmacılarına sesleniyorum bizim günahımız nedir, biz ülkeyi seviyoruz, milletimzle beraber olmayı destekliyoruz . Terörü destekleyenlerin barajı geçmesi için her türklü çabayı gösteriyorlar” ifadelerini kullanarak, anket şirketlerine yasa çıkarılması gerektiğini öne sürdü.

Bahçeli, ”Algı yaratmaya çalışıyorlar. Bir mekanizma var burada. Bir seçimde en son rakamların verileceği gün, MHP yüzde 8 var diyorlar. Nereden çıktı bu. Geçmişteki seçimlerde bazılarında yüzde 8’de kaldık, doğrudur. Ama kararsız oylarını istedikleri gibi dağıtıyorlar. Bir zamanlar arz ve talep ölçümü yapan, domatesin hangi fiyatla satılacağını planlayan insanlar, kalkmışlar Türkiye’nin en güçlü kamuoyu araştırmacısı olmuş. Belki de rica ediyorlar bizi öyle göster böyle göster diye” dedi.

Bahçeli’nin konuşması: