Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık bir alanda bacakları kesilmiş halde bulunan yavru köpek tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Türkiye’de hayvanlara uygulanan şiddet akılalmaz boyutlara ulaştı…

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde, ormanlık alana köpekleri beslemeye gidenler, bacakları ve kuyruğu kesilmiş yavru köpeği görünce şok oldu.

Acilen veterinere götürülen köpek ilk tedavisinin ardından İstanbul Ataşehir’de bulunan havyan hastanesine gönderilmişti. Burada tedavisine başlanan yavru köpek operasyonu kaldıramadı ve yaşamını yitirdi.

DHA’nın haberine göre, geçtiğimiz gün Sapanca Yüzevler Mahallesi’nde ormanlık alandaki köpekleri beslemeye gidenler, bir köpeğin yerde kıvrandığını farketti. Yavru köpeğin bacakları ve kuyruğunun kesildiğini gören hayvanseverler, gördükleri karşısında şoke oldu.

Tedavisi için İstanbul’a gönderildi

Yavru köpek, Sapanca’da veteriner hekim Onur Çakmak’a götürüldü.

Onur Çakmak hemen yavru köpeğe müdahalede bulundu. Köpeğin bacakları bandaja alınarak tedavisi için İstanbul’da bulunan hayvan hastanesine gönderildi.

Protez takılması için ameliyata alındı

Hayvan hastanesinde yavru köpeğin tedavisini veteriner Berktuğ Çiftçi üstlendi. Yavru köpeğe yapılan işkencenin insan tarafından yapıldığını belirten Çiftçi, köpeğe yapılanları görünce şok olduklarını şu sözlerle aktardı:

“Biz de şok olduk ilk anda ama daha sonra elimizden geleni yaptık. Ameliyat için hayvanın röntgenleri çekildi. Hayvanın tam olarak probleminin ne olduğu tespit edildi. Nerelerde nasıl kesiklerin oluştuğu, kemiklerin ne kadar zarar gördüğü tespit edildi. Bizim yapacağımız ameliyat hayvanın ileride protez olabilecek şekilde uzuvlarını koruyacak şekilde bir operasyon gerçekleştirmek amacımız. Tabii ki de hayvanın bu operasyonu kaldırabilmesi de önemli”

yavru köpek ile ilgili görsel sonucu

Fakat hastane yetkilileri sosyal medyadan yaptıkları açıklamada yavru köpeğin ameliyatı kaldıramayarak yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Vahşete hayvan severler ve bu vahşet karşısında vicdanı sızlayanlar çok sert tepki gösterdi.

Yaşadıkları şoku üzerlerinden uzun süre atamayan hayvan severlerden biri, “Bunu yapan insan olamaz. Allah belasını versin, katiller. Bir an önce bu tür suçlar için ağır cezalar verilmesi konusunda çalışma hızlandırılmalı. Lanet olsun. İnsanlık dışı bu olayı yapan insan görünümlü mahlukatlara” dedi.

Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Yasin Yılmaz da, vahşeti yapanların bir an önce yakalanmasını istedi.

(NOT: Yavru köpeğe ait bazı resimleri şiddeti teşvik etmemek amacıyla yayınlamadık)

Köpeğin sosyal medyada paylaşılan görüntüleri ise sosyal medyada resmen infial yarattı!

İşte sosyal medyadan bazı tepkiler:

-“Ufacık bedeniyle çektiği acıları alıp gitmiş yavru köpek. arifeyi de bayramı da hayatı da zehir ettiniz bize yaşamak düşmanları.”

-“Allah’ın sessiz kulları şuan susuyorlar ama konuştukları gün bazıları için çok çetin geçecek.. Bu minicik cana çektirilen acı, ondan çalınan her bir nefes için korkun!.. Güzel gözlüm, size yaşatılanlar için ayaklanmalı dünya!”

-“An itibarı ile; Ne seçim, Ne dolar, Ne zam, Ne bayram, Ne dünya kupası, Ne de transfer. Şu anda ülkemde ilk ve en önemli konu “hayvan terörüdür” Önlemi muhakkak alınmalıdır. Gereken yapılmalıdır.”

-“Bir fotoğrafa ne kadar uzun bakılabilirse, o kadar uzun baktım. Bir fotoğrafa ne kadar üzülebilirse insan, o kadar üzüldüm. Kimse yaşattığını yaşamadan ölmesin!”

Yavru Köpeğin bu görüntüsü ise yürek sızlatıyor: