Otururken bacaklarımızı üst üste atıp dakikalarca böylece duruyoruz. Oysa ki bu hareketin sağlığımıza olumsuz bir çok etkisi var.

Bu hareketin tansiyonu yükselttiği, varise ve sinir hasarına yol açtığı doğru mu?

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak bacak ve ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir. Çünkü bacak bacak üstüne atıldığında dizin arkasında bulunan ve bacakların alt kısmı ile ayaklarda hissi sağlayan peroneal sinir üzerine baskı uygulanır. Fakat bu şekildeki gerçekleşen uyuşma genellikle geçicidir.

Belli bir pozisyonda saatlerce sabit durmak peroneal sinir paralizine sebep olabilir.

Bu durumda ayağın ön kısmı ile ayak parmakları hareket ettiremezsiniz.

Güney Kore’de bu hastalarla ilgili notlar incelendiğinde nedenler arasında bacak bacak üstüne atmak görülmemiş, ancak uzun saatler yerde bağdaş kurarak oturmak görülmüştü. Herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde pozisyon değiştirme söz konusu olacağı için uzun süreli uyuşmaların bacak bacak üstüne atmaktan kaynaklanması pek de mümkün gözükmüyor.

Yüksek Tansiyon Olasılığı

Rus tenisçi Maria Sharapova,

Peki tansiyon üzerinde etkisi gerçekten var mı? Sağlık görevlileri tansiyonunuzu ölçerken kolunuzu masa üzerine koyarak serbest bırakmanızı, bacak bacak üstüne atmadan tabanlarınızı yere koymanızı ister genelde. Çünkü bacak bacak üstüne atmak tansiyonun geçici olarak biraz yükselmesine sebep olabilir.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, 2010’da yapılan yedi araştırmada bacak bacak üstüne atmanın tansiyonu yükselttiği anlaşıldı; fakat başka bir araştırmada ise bunun herhangi bir etkisine rastlanmadı. Fakat bunlar küçük araştırmalar olup bir kez tansiyon ölçümüne dayanıyordu.

Oysa İstanbul’da yapılan daha geniş çaplı bir araştırmada bacak bacak üstüne atılmışken alınan ölçümlerin daha yüksek çıktığı, normal oturma pozisyonuna geçtikten sonra tansiyonun eski haline döndüğü görüldü. En fazla artış ise yüksek tansiyon tedavisi gören insanlarda olmuştu.

Pıhtılaşma Olasılığı

Bacak bacak üstüne ile ilgili görsel sonucu

 

Buna dair iki açıklama ileri sürülüyor.

İlki, bir dizi diğerinin üzerine atma sonucu bacaklardaki kan göğse yönelerek kalpten daha fazla kan pompalanmasına, bu ise tansiyonun yükselmesine neden olur.

Diğeri ise bu artışı, eklemleri hareket ettirmeden bacak kaslarının hareket etmesi nedeniyle damarlardan geçen kanın damar üzerindeki baskısını artırmasına bağlıyor.

Hollanda’da yapılan bir deneyde birinci açıklamayı doğrulayan sonuçlar elde edildi. Yani bacak bacak üstüne atıldığında daha fazla kanın kalbe gitmesi sebebiyle tansiyon yükseliyordu.

Fakat bu artış geçici oluyor, uzun dönemli bir sonuca yol açmıyordu. Fakat kan pıhtılaşması riski olanlara bacak bacak üstüne atılı halde uzun süre oturmamaları, aksi halde pıhtılaşma riskinin artacağı uyarısı yapılıyor.

Varis Olasılığı

Bacak bacak üstüne ile ilgili görsel sonucu

Bacak bacak üstüne atmak varise yol açar mı? Kan damarlarındaki minik kapakçıklar kanın yanlış yönde geri akmasını önler. Ancak bunlar zayıflayıp gerildiğinde kan birikmesi ve damar genişlemesi sonucu oluşan varisler ortaya çıkar.

Bacak bacak üstüne atmanın önemli bir etken olduğu kanıtlanmış değildir. Varis oluşumunda genetik faktörün de kısmen etkili olduğu tahmin ediliyor.

Eklemlere Etkisi

Bacak bacak üstüne ile ilgili görsel sonucu

Bacak bacak üstüne atmak damarları, tansiyonu ve sinirleri uzun vadeli olarak etkilemiyorsa eklemler üzerinde olumsuz etkileri var mı?

Bir araştırma, bu şekilde üç saatten fazla oturanların öne eğilip omuzlarını içe doğru bükme eğilimi göstereceği sonucuna varmıştı. Ancak burada kişilerin kendi tahminleri esas alınmıştı.

Çoğu insan bacak bacak üstüne atarken sağ bacağını sol dizinin üstüne atarak oturur.

Rotterdam’da yapılan bir araştırmada ise bacak bacak üstüne atılıyken pelvisin aldığı pozisyona göre, kalça ekleminin arkasındaki piriformis kasının uzadığı, bunun ise karın kaslarının sıkılmasıyla aynı etkiyi yaratarak pelvik eklemlerin istikrarını artırdığı tespit edildi.

Kısacası, bacak bacak üstüne atarak oturmayı rahat buluyorsanız, uzun süre bu pozisyonda kalmamak kaydıyla size zararı olmayacağını bilerek gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz.

[Via BBC Türkçe]