Telefonla katıldığı Beyaz Show programındaki konuşmasında ’terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik hakkında, kızının küçük olması nedeniyle verilen 6 aylık infaz erteleme süresi bugün tamamlandı.

5ada02c17152d92118c194ec

Ayşe Öğretmen, bugün 8 aylık kızı Deran ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Ayşe Öğretmen, Ocak 2016’da yaptığı canlı telefon bağlantısında, “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın” cümlelerini kurmuştu ve bu yüzden ceza almıştı.

İNFAZ ERTELEME SÜRESİ TAMAMLANDI

Ayşe Öğretmen hakkında, kızının küçük olması nedeniyle daha önce verilen 6 aylık infaz erteleme süresi ise bugün tamamlandı.

Ayşe Öğretmen, avukatı Mahsuni Karaman ile birlikte Diyarbakır Adliyesi’ne geldi.

HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Ziya Pir ile CHP Milletvekili Zeynep Altıok da Ayşe Çelik’e Diyarbakır Adliyesi’nde eşlik etti.

YENİ ERTELEME TALEBİ REDDEDİLDİ

Dosyanın Anayasa Mahkemesi gündemine alındığını ve yakın zamanda karar beklendiğini söyleyen Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, 10 günlük infaz erteleme kararı verilmesini talep etti.

Erteleme talebinin reddedilmesi üzerine Ayşe Çelik, bugün 8 aylık kızı Deran ile birlikte cezaevine teslim olmak üzere adliye binasa gitti.

Ayşe Çelik (ortada) adliyeden ayrılırken bir elinden CHP Milletvekili Zeynep Altıok (solda), diğer elinden ise HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın tuttuğu görüldü.

8675050

Adliye önünde bekleyen araçla evine giden Çelik’in, eşyalarını ve kızını alıp tekrar alarak yeniden Adliyeye geldi. Adliyede evrak işlemleri tamamlanan Çelik, burada bekleyen polis ekibine teslim edilerek, cezaevine gönderildi.

Ayşe Öğretmen, saat 17.45’te polis aracı ile Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

5ada02b57152d92118c194ea

AVUKATI GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Öğretmen Ayşe Çelik’in adliyeden çıkmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan avukatı Mahsuni Karaman, “Zor şartlar altında bu açıklamayı yapıyoruz. Bir seçim sürecine giriyoruz. Bu seçim sürecine özellikle OHAL sırasında girilmesini eleştiren çokça gündem var. Herkes bu durumdan rahatsız. Yarın 10 kişi toplanıp nasıl seçim çalışması yürütecek, bunu merak ediyoruz. Bugün, burada, bu koşullar altında basın açıklaması yapmamız da mümkün değil. Ayşe Öğretmen daha önce 6 aylık bir erteleme almıştı. Bugün ertelemenin son günüydü. İşlemleri yapılıyor. Bugün Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne alınacak. Şu an hazırlığını yapmak üzere eve gitti. Bugün teslim olacak. Çocuğu ile birlikte cezaevine girecek. Herhangi bir erteleme söz konusu değil. Anayasa Mahkemesi bir karar verirse olabilir. Anayasa Mahkemesi’nin 2 gündür gündemine aldığı yönünde bilgilerimiz var ama bize yansımış bir karar yok” ifadelerini kullandı.